Namísto plovoucího „městečka“ na lodi zakotvené poblíž břehů středoamerické Panamy musel k tomu zakoupený zaoceánský křižník „Satoshi“ zamířit do šrotu.

Další pokus o vytvoření na vládách nezávislého města na moři ztroskotal. Namísto plovoucího „městečka“ určeného pro digitální nomády, influencery a startupisty na lodi zakotvené poblíž břehů středoamerické Panamy musel zaoceánský křižník „Satoshi“ zamířit do šrotu. Projekt organizovala firma Ocean Builders, která v panamských pobřežních vodách chystá další projekt, jehož cílem je vytvořit autonomní domy umístěné na moři.

Starší zaoceánskou výletní loď „Satoshi“, která se měla stát jakýmsi svobodným plovoucím městem označovaným jako „Crypto Cruise Ship“, nezávislým na světových vládách, zakoupili Chad Elwartowski a Rüdiger Koch z firmy Ocean Builders.

Loď měří 80 metrů a pro budoucí obyvatele měla připravených 777 kajut, z nichž se měly stát byty pro budoucí nezávislé mořské obyvatele.

Zaoceánský „hotel“ Crypto Cruise Ship měl připlout a zakotvit na moři v pobřežních vodách středoamerického státu Panama. Tam se tato stacionární loď měla či spíše mohla stát trvalým domovem až pro 2020 lidí.

Projekt oficiálně odstartoval 5. listopadu 2020 prodejem kajut. Stěhování do obytné lodi, zakotvené poblíž středoamerické Panamy, mělo začít v lednu 2021. K tomu však nedošlo a už ani nedojde.

Zaoceánské lodi Satoshi se totiž, navzdory optimistickým předpokladům, nepodařilo u žádné z pojišťovacích společností získat příslušné pojištění. Bez něj je však loď – z právního hlediska – nepoužitelná a musí být odvezena na lodní vrakoviště v Indii.„Všechny možnosti byly vyčerpány. S velkým smutkem musím oznámit, že to, o čem jsme si mysleli, že bude začátkem dobrodružství lodi Satoshi Crypto Cruise plující přes oceán do Panamy, aby zahájila svůj nový život, bude ve skutečnosti její poslední plavbou,“ uvedl Grant Romundt, šéf společnosti Ocean Builders, která stála za tímto projektem.

Společnost Ocean Builders chtěla kajuty prodávat aquapreneurům („mořským podnikatelům“), digitálním nomádům, expatům a komukoli jinému, kdo plánuje začít nový život na moři.

Prvních 200 kabin plánovala zpřístupnit pro nové majitele a tedy nezávislé mořské obyvatele k nastěhování do 90 dnů.

Vedle toho zamýšlela společnost Ocean Builders v blízkosti stacionárního mořského městečka, vytvořeného ze zaoceánské lodi Satoshi, zaparkovat další nákladní loď. Ta měla postavit plovoucí továrnu, která by zrychlila stavbu malých mořských mikroobydlí zvaných SeaPods, jež produkuje firma Ocean Builders.Tato varianta synergického propojení mořského městečka Crypto Cruise Ship na zaoceánské lodi a plovoucí továrny na výrobu dalších osobních mořských obydlí (SeaPods) však nebude zrealizována, neboť zaoceánská loď Satoshi musela být odvezena do šrotu…

Organizátoři přirovnávali připravované mořské městečko na zaoceánské lodi ke středověkým Benátkám jako obchodnímu centru středověku. Označovali svůj projekt jako „významný moderní plovoucí světový inovační hub“.

Inovativní progresivní projekt nezávislého mořského osídlení však skončil jen pochmurnou plavbou na vrakoviště.

„Jsme velmi zklamaní. Čekají a sledují nás desítky tisíc lidí po celém světě, aby zjistili, jakou komunitou by se mohla loď Crypto Cruise Satoshi stát,“ podotkl ke vzniklé situaci Grant Romundt, šéf společnosti Ocean Builders.


Posádka lodi Satoshi se loučí s vizí svobodného osídlení u pobřeží Panamy.


„Myšlenkou lodě Satoshi bylo stát se místem, kde můžeme experimentovat, budovat a testovat inovativní blockchainová řešení ve všech oblastech života a podnikání. Bohužel nebudeme moci pokračovat kvůli archaickým velkým pojišťovnám, které se nemohou přizpůsobit novým inovativním nápadům,“ dodal Romundt.

S tím, že jeho společnost Ocean Builders se nyní plně soustředí na urychlení výroby autonomních domů zvaných SeaPod.

„Ve výrobě domů SeaPod děláme fantastický pokrok, o kterém vás budeme nadále informovat,“ oznámil Romundt.

Společnost Ocean Builders sídlí v přístavu Linton Bay Marina v Karibském moři v Panamě. Označuje se za první společnost, která postavila plovoucí dům na otevřeném oceánu. Firma se specializuje na stavbu plovoucích, ale i suchozemských autonomních domů.


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Naše autonomní domy na moři jsou jenom byznys, potvrdil představitel Ocean Builders

Osadníci z moře jsou na útěku: Za vybudování svobodného bydlení jim hrozí trest smrti