Firma Ocean Builders sama neplánuje developovat nová, na státech nezávislá mořská sídla. „Děláme jen byznys,“ vysvětlila. Své autonomní mořské domy však nyní připravuje pro projekt u břehů Panamy v Karibském moři.

Firma Ocean Builders sama neplánuje developovat nová, na státech nezávislá mořská sídla. „Děláme jen byznys,“ vysvětlil Grant Romundt za Ocean Builders. Své autonomní mořské domy však nyní připravuje pro projekt u břehů Panamy v Karibském moři. Přinášíme exkluzivní rozhovor s Grantem Romundtem, představitelem Ocean Builders.

Projekt Ocean Builders svým na státech nezávislým mořským domem nedaleko Thajska vyvolal celosvětové pozdvižení na jaře roku 2019, kdy pro dvojici mořských osadníků zakotvil prototyp nové obytné platformy v moři nedaleko thajského ostrova Phuket.

Mnohými průkopníky vytváření autonomních mořských osídlení či na státu nezávislých komunit je od té doby projekt Ocean Builders považován za jednu z největších nadějí celosvětového prosvobodného hnutí a pokusů o vytváření nových mikroteritorií, plovoucích ostrovů a jiných na státech nezávislých komunit.

Osud „thajského“ pokusu Ocean Builders o vytvoření prvního nezávislého mořského sídla však v praxi neuspěl. A skončil málem velmi tragicky, když thajské úřady hrozili dvojici mořských osadníků (Chad Elwartowski a Supraní Tchepdetová známá také jako Nadia Bitcoin Girl) trestem smrti.

Společnost Ocean Builders vybudovala v březnu 2019 na moři první lidmi obydlené plovoucí sídlo v mezinárodních vodách mimo pravomoc jakékoliv vlády. Prototyp mořského domu, do kterého se nastěhovali 2 mořští „osadníci“, byl umístěn 12 námořních mil od thajského ostrova Phuket.

Pár chtěl na moři založit „trvalé osídlení, které by nespadalo pod svrchovanost žádné země“.

Dvěma mořským osadníkům, kteří se usídlili v plovoucím sídle v mezinárodních vodách mimo pravomoc jakékoliv vlády, však úřady Thajska pohrozili trestem smrti nebo trestem doživotí. Podle thajských úřadů prý narušili suverenitu země.

S tím, že se jedná o „záměr nepodrobit se zákonům, který by mohl vést k vytvoření nového státu v thajských teritoriálních vodách“. To se podle thajských úřadů dá kvalifikovat jako ohrožení bezpečnosti a ekonomických zájmů.

Elwartowski a Tchepdetová se v reakci na hrozby thajských úřadů dali na útěk. Thajské úřady zrušily platnost víza Elwartowskému a obvinily ho, stejně jako jeho přítelkyni, z narušení svrchovanosti Thajska.

Tím první pokus projektu Ocean Builders o vytvoření nezávislého mořského sídla skončil.

Jak vyplynulo z  rozhovoru s představitelem Ocean Builders, GRANTEM ROMUNDTEM, jejich projekt je čistě byznysový a firma Ocean Builders jako taková nemá v plánu realizovat či organizovat jakékoliv vlastní pokusy o vytváření na státech nezávislých osídlení či komunit.

Projekt Ocean Builders se specializuje na výrobu futuristických obytných platforem pro zcela autonomní bydlení na moři, ale i na souši.ROZHOVOR S GRANTEM ROMUNDTEM Z PROJEKTU OCEAN BUILDERS

Otázka: Vaše firma se proslavila vytvořením seasteadingového plovoucího domu poblíž Thajska, za který hrozila vláda Thajska popravou. Jaký je osud dvojice hlavních aktérů celé kauzy? Je tato dvojice ještě stíhána Thajskem za pokus o seasteading poblíž thajského ostrova Phuket?

Grant Romundt: Thajské námořnictvo náš obytný mořský dům kotvící mimo teritoriální thajské vody, zkonfiskovalo. Chad Elwartowski a jeho přítelkyně Nadia, kteří před thajským námořnictvem utekli, jsou nyní šťastně sezdáni a žijí v Panamě. Thajsko ovšem nikdy nepřišlo s oficiálním obviněním a tento případ již není aktivní. Chad a Nadia nyní pracují s týmem Ocean Builders a pokračují ve stavbě svého vysněného mořského domu. V současné době stavíme ve velmi krásné a mírumilovné zemi Panama. Setkali jsme se s několika úrovněmi vládních úředníků Panamy a ti jsou nadšeni z našeho projektu, který vytváří pracovní místa pro obyvatele Panamy a současně do této země přináší hi-tech dovednosti, cestovní ruch a technologie pro mořskou rekultivaci.

Hrozily thajské úřady potrestáním či dokonce smrtí i vaší firmě, která byla fakticky organizátorem celé akce poblíž ostrova Phuket?

Thajské námořnictvo v roce 2019 hrozilo Chadovi a Nadií trestem smrti prostřednictvím sdělovacích prostředků. Ale nikdy nebyla vznesena žádná formální obvinění. Od doby, kdy námořnictvo zjistilo, že Chad a Nadia opustili zemi, už nepřišly žádné stížnosti ani jakékoliv další hrozby.

Bylo cílem vaší thajské akce – „dvojice odsouzená k smrti za seasteding“ – udělat reklamu firmě Ocean Builders a na jejím základě pak prodávat vlastní moderní autonomní domy?

Vaší otázce opravdu nerozumím. Cílem Ocean Builders je vyrábět krásné plovoucí domy. Prototypový model, který jsme postavili v Thajsku, byl zásadním důkazem, který lidem dokázal, že kontrukce po technické stránce byla plně funkční a že plovoucí dům mohl být vyroben za nízkou cenu. Věříme, že tato technologie je revoluční a je nešťastné, že si Thajsko neuvědomilo výhody jedinečné turistické atrakce, která by zemi přinesla prospěch. Jsme velmi rádi, že jsme se dohodli v Panamě s mírumilovnou vládou, která je nadšená z toho, že do jejich země přinášíme cestovní ruch, nové obchodní příležitosti, investice a pracovní místa.

Byla kauza guerillového seasteadingu nedaleko Thajska vlastně jen akcí guerillového marketingu?

Upřímně, je tohle opravdu otázka? To, co se stalo v Thajsku, bylo velmi děsivé. Jsme velmi vděční za to, že Chad a Nadia jsou naživu a spokojeni ve svém novém domově. Doufáme, že lidé z Thajska budou inspirováni tím, co stavíme v Panamě a dalších zemích světa a že jednoho dne můžeme přenést naše plovoucí domy zpět do Thajska.

Co je současným cílem projektu/firmy Ocean Builders? Jaké má firma Ocean Builders plány?

My v Ocean Builders věříme, že jsme v historickém okamžiku, kdy máme technologii pro stavbu domů, které jsou šetrné k životnímu prostředí, které jsou krásné a velmi futuristické. Vytvořili jsme technologický inkubátor se sítí nadšených lidí z různých prostředí po celém světě, kteří se velmi zapáleně podílejí na našem projektu. Některé z našich inkubátorových projektů zahrnují technické řešení mořské obnovy, která pomáhají obnovit místní mořský ekosystém a řeší obnovu korálů. Zabýváme se také doručovacími službami dronů, ať už jde o přepravu jídla, prádla, odpadu či likvidaci zbytků z kompostování. Věnujeme se také 3D tisku a vědeckému výzkumu materiálů.

V neposlední řadě se věnujeme také použití umělé inteligence ke sledování místního prostředí s využitím našich technologií pro mořskou obnovu, ale také vývoji nízkonákladové technologie k odsolování slané vody a mnoha dalším projektům.

Je cílem firmy Ocean Builders developovat nová, na státu nezávislá mořská osídlení, tedy seasteading?

Vůbec ne. Cílem společnosti Ocean Builders je vyrábět inteligentní, ekologicky restorativní hi-tech mořské domy, tištěné na 3D tiskárně. Věříme, že život na vodě nabízí vynikající kvalitu života, kterou je na souši obtížné dosáhnout a využíváme to nejlepší z nejnovějších technologických výdobytků k vybudování plovoucího domu, který je nejen ekologicky neutrální, ale i ekologicky restorativní.

Má projekt Ocean Builders nějaké svoje vlastní plány na seasteading? Anebo je jediným cílem prodávat vlastní domy/pody zájemcům o seasteading či „terrasteading“?

Cílem Ocean Builders je vyrábět jeden velmi krásný model plovoucího domu s využitím nejmodernějších 3D tiskových a výrobních technik, nejlepších materiálů, inovativních technologií chytré domácnosti a ekologicky restorativních mořských technologií.

Je Ocean Builders obchodním či politickým projektem?

Ocean Builders je byznysový projekt.


ARTICLE IN ENGLISH READ HERE:

Our autonomous homes at sea are just business, confirmed Ocean Builders


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Svobodné bydlení na moři: Ocean Builders zprovoznila první plovoucí dům i se 2 obyvateli

Osadníci z moře jsou na útěku: Za vybudování svobodného bydlení jim hrozí trest smrti