V Praze a dalších regionech začala platit přísnější opatření proti šíření koronaviru.

V Česku je aktuálně koronavirem nakaženo 14 438 lidí. Během víkendu přibylo rekordních 2 331 nových případů. Začínají proto platit přísnější regionální opatření.

V neděli laboratoře odhalily 792 případů, v sobotu pak dokonce 1 539. To je vůbec nejvyšší víkendový přírůstek od počátku pandemie. Ve volných dnech přitom laboratoře zpravidla testují méně.

A rekordní byl i minulý týden. Od úterý do soboty překračovaly denní přírůstky tisícovku. Covid-19 byl za celý týden prokázán u 8 038 lidí, což je podobný údaj jako za celý srpen.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek zařadilo mezi oranžové okresy, které značí počínající komunitní přenos, Beroun, Kladno, Kolín, Praha-východ a Uherské Hradiště. Ve stejné barvě zůstává i nadále Praha.

Ve všech z nich musí být od 14. září zavřené restaurace, bary a kluby od půlnoci do šesté hodiny ráno.

Kromě toho zavádí Praha nově povinnost dezinfekce rukou při vstupu do veřejně přístupných budov, restaurací, obchodů, hotelů a dalších provozoven.

„Nejvíce rizikové jsou nadále hromadné akce a další společenské a soukromé akce s vyšší kumulací osob na jednom místě. Zde pozorujeme nejvíce případů. Apeluji proto na všechny občany, aby zvážili návštěvu těchto akcí a dodržovali základní hygienická pravidla,“ uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Aktuálně je v Česku potvrzeno 14 438 nakažených. V nemocnici je hospitalizováno 288 pacientů.

Rekordní denní nárůst zaznamenala Světová zdravotnická organizace (WHO). Celosvětově přibylo 307 930 nakažených na celkových přibližně 28,64 milionu.

Největší nárůst nově infikovaných hlásí Indie s 94 372 případy za poslední den, Spojené státy s 45 523 a Brazílie se 43 718. (pel)