Meziroční růst cen v eurozóně v červnu zrychlil na 8,6 procenta. Inflace se tak proti květnu o pět desetin procentního bodu zvýšila. Ve rychlém odhadu to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Stejně jako v předchozích měsících přispívalo k růstu inflace především pokračující zdražování energií. Inflace v eurozóně je na více než čtyřnásobku cílové dvouprocentní sazby Evropské centrální banky (ECB).

V Česku meziroční inflace v květnu stoupla na 16 procent z dubnových 14,2 procenta. Inflace u nás zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Inflace v ČR je devátá nejvyšší v Evropě a 26. nejvyšší ve světě.

V eurozóně červnová inflace překonala očekávání analytiků, kteří počítali s jejím růstem na 8,3 procenta. Před rokem v červnu rostly ceny v zemích platících společnou měnou o 1,9 procenta.

Na zrychlování inflace měly vliv především energie, jejichž ceny v červnu vzrostly o 41,9 procenta, zatímco v květnu to bylo 39,1 procenta.

Zrychlil však také růst cen potravin, tabáku a alkoholu, a to na 8,9 procenta z květnových 7,5 procenta.

Ze zemí platících eurem mělo v červnu podle dnešního odhadu nadále nejvyšší inflaci Estonsko, kde vzrostla na 22 procent, následovaly Litva (20,5 procenta) a Lotyšsko (19 procent).

Nejméně naopak rostly ceny na Maltě (6,1 procenta), poté ve Francii (6,5 procenta), ve Finsku (8,1 procenta) a v Německu (8,2 procenta).

V eurozóně klesla výroba v továrnách

Továrenská výroba v eurozóně v červnu poprvé od vypuknutí první vlny pandemie covidu-19 před dvěma lety klesla. Spotřebitelé kvůli vysokým cenám a horšímu hospodářskému výhledu tolik nenakupují.

Vyplynulo to ze zprávy organizace S&P Global. Index měřící výrobu se snížil na dvouleté minimum 49,3 bodu.

Index celkové aktivity ve zpracovatelském průmyslu v červnu klesl na 52,1 z květnových 54,6 bodu. Dostal se tak na nejnižší hodnotu od srpna 2020.

„Poptávka nyní slábne, protože firmy hlásí, že zákazníci jsou kvůli rostoucím cenám a nejistým ekonomickým vyhlídkám opatrnější ve vztahu k výdajům,“ uvedl analytik S&P Global Chris Williamson.

Index nových objednávek v červnu klesl hlouběji pod klíčovou padesátibodovou hranici, a to na 45,2 z 48,7 bodu v květnu. Dostal se tak nejníže od května 2020. (sfr)