V Maďarsku vyhodili na dlažbu celé vedení tamního státního meteorologického ústavu za to, že meteorologové pro město Budapešť předpověděli bouřku na den, kdy se měly konat oslavy státního svátku. Oslavy se kvůli varovné předpovědi počasí nekonaly, ale bouřka ani déšť nakonec do hlavního města nepřišly.

Orbánova vláda odvolala šéfku Národní meteorologické služby (NMS) Kornélii Radicsovou a jejího zástupce.

Budapešť k oslavám státního svátku plánovala na sobotu velký ohňostroj. Kvůli meteorologické předpovědi, která předpokládala silné bouřky, však vláda rozsáhlé oslavy o týden odložila.

V Budapešti však nakonec v sobotu, tj. v den státního svátku nepršelo, což odnesli 2 nejvyšší představitelé meteorologického ústavu. Radicsovou a jejího zástupce odvolal ministr pro technologie a průmysl László Palkovics, pod kterého NMS spadá.

Agentura NMS se v neděli za nepřesnost předpovědi omluvila a vysvětlila ji faktorem nejistoty, který je podle ní nedílnou součástí předpovídání počasí.

Ohňostroj na oslavu „tisíciletého maďarského státu“, vládou označovaný za „největší v Evropě“, byl přeložen na 27. srpna.

Budapešť má přitom za sebou tragickou historickou zkušenost s bouřkou v den státního svátku. Při oslavách státního svátku v roce 2006 silná bouře zabila v Budapešti pět lidí a stovky dalších zranila.

Na nábřeží Dunaje tehdy slavil zhruba milion lidí, mezi kterými v důsledku bouře vypukla panika. (sfr)