Inflace v srpnu 2020 vzrostla o 3,3 procenta, informoval ČSÚ.

Zdražování v Česku pokračuje. Spotřebitelské ceny v srpnu roku 2020 meziročně rostly o 3,3 procenta. Zdražily zejména nájmy či tabák a alkohol. Méně spotřebitelé v srpnu vydali naopak za poštovní služby a dopravu.

Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Oproti červenci zůstala inflace na stejné úrovni.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o 3,3 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v červenci.

Oproti loňsku vzrostly v červenci ceny tabákových výrobků o 9,9 procenta. Vejce zdražila o 6,9 procenta, uzeniny o 8,3 procenta. Ceny vepřového masa stouply o 3,6 procenta, masa obecně pak o 6 procent. Cukr proti loňsku podražil o 12 procent.

Ceny lihovin stouply proti loňsku o 9,5 procenta. Pivo podražilo o 3,7 procenta. Ceny vína přešly z růstu o 2,2 procenta v červenci v pokles o 0,2 procenta v srpnu.

Nájemné bylo v srpnu meziročně vyšší o 2,6 procenta, elektřina o 7,6 procenta, zdražilo také vodné a stočné, o 0,4 procenta se zvýšila i cena zemního plynu.

Za stravovací služby platili lidé o 5,5 procenta více než loni.

V oddíle doprava zmírnil pokles cen pohonných hmot a olejů, které byly v srpnu nižší o 13,7 procenta.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,6 procenta a ceny služeb o 2,7 procenta.

Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného (nákladů vlastnického bydlení) byl 103,4 procenta.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v srpnu 3,2 procenta. (pel)