Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by laboratoře v Česku měly zvládat otestovat denně na covid-19 až 25 tisíc vzorků.

Laboratoře v Česku měly zvládat otestovat denně na koronavirus až 25 tisíc vzorků, plánuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Dnes jsou schopny laboratoře udělat až 17 tisíc testů denně. Z dat ministerstva zdravotnictví za poslední 2 týdny přitom plyne, že v průměru je denně provedeno zhruba 4 800 testů. 

Do testování je v současné době zapojeno 105 laboratoří, uvedl Vojtěch na tiskové konferenci, kde představil Národní strategii testování na covid-19.

Vzniknout má tzv. páteřní síť laboratoří. V každém kraji by měla být jedna. Páteřní laboratoře pojedou 7 dní v týdnu, výsledek testu by navíc měly dodat nejpozději do 48 hodin.

Jen páteřní laboratoře by pak měly mít kapacitu 15 tisíc denně. Spolu se soukromými laboratořemi by byla kapacita 25 tisíc testů denně.

Dnes jsou schopny laboratoře udělat až 17 tisíc testů denně.

Z dat zveřejněných na webu resortu za poslední 2 týdny přitom plyne, že v průměru je denně provedeno 4 818 testů.

Zdroj: MZ ČR

Celkově bylo od vypuknutí epidemie provedeno 675 755 testů.

Ministerstvo očekává na podzim velký nárůst počtu pacientů a do toho také velký počet pacientů s běžnými respiračními onemocněními, kterých je každoročně až 1 milion.

V té době budou muset být podle Vojtěcha při testech upřednostněni rizikoví lidé, tzn. chronicky nemocní nebo lidé, kteří prodělali vážnou nemoc. (pel)