Migranti se do Evropské unie zkoušejí prokopávat pomocí tunelů. (Ilustrační foto: redakční koláž)

Migranti se do Evropské unie zkoušejí prokopávat pod zemí. V Maďarsku odhalili 2 tunely vykopané migranty. Maďarská policie objevila na hranici se Srbskem dva tunely, které měly sloužit migrantům. Policie uvedla, že 34 metrů dlouhý tunel se nacházel u obce Ásotthalom. Druhý měřil téměř 22 metrů a byl u vsi Csikéria. 

Tvrdí, že je strážci zákona našli brzy poté, co byly vyhloubeny, a už je zasypali. Jejich vchody byly ukryty pod roštím.

V tunelech nebyly žádné vzpěry, a tak hrozilo, že se zřítí.

U podzemního průchodu u Ásotthalmu policisté zadrželi 44 migrantů, kteří se pokoušeli dostat ze Srbska do Maďarska. Tunelem u Csikérie se podle vyšetřovatelů nepodařilo proniknout nikomu.

Vláda v Budapešti během vrcholící migrační krize v roce 2015 nechala podél jižní hranice postavit plot s ostnatým drátem, aby zabránila běžencům v cestě do Maďarska.

Běženci, kteří přicházejí ze Srbska a chtějí požádat o azyl v Maďarsku, tak mohou udělat jedině v tranzitních zónách Röszke a Tompa na hranicích mezi oběma zeměmi.

Vládu premiéra Viktora Orbána kvůli její tvrdé protiimigrační politice kritizují mezinárodní organizace i ochránci lidských práv. (sfr)