Kontrolu nad 140 strategickými maďarskými podniky přebere kvůli koronaviru armáda.

Kvůli šíření koronavirové pandemie přebírá v Maďarsku kontrolu nad 140 velkými firmami armáda. Na seznamu podniků, kam míří vojáci, figuruje i atomová elektrárna nebo národní banka. Maďarský premiér Viktor Orbán chce kvůli koronaviru přerušit činnost maďarského parlamentu. 

„Ve vybraných podnicích vojáci sledují a koordinují práci,“ citovala agentura TASR ministra obrany Tibora Benka.

Ministerstvo obrany už obeslalo desítky podniků, aby se skupinami vojáků spolupracovaly.

Jakým způsobem by mělo řízení fungovat, zatím není zcela známo.

Ministr obrany Tibor Benkő pro televizi M1 uvedl, že vyslané týmy vojáků budou sledovat činnost těchto firem a podávat hlášení akčnímu výboru. Ten má zajistit práci v těchto závodech a zodpovídat za jejich koordinované a plynulé fungování.

Kromě jaderné elektrárny Paks jsou na seznamu Maďarská národní banka, Budapešťská burza, železnice MÁV, autodopravce Volánbusz, supermarkety Auchan, Maďarská pošta i Antenna Hungária nebo firma zajišťující rozhlasové a televizní vysílání v celé zemi.

Spolu s nimi i další elektrárny, plynárny a vodárny, energetické a finanční instituce, zdravotnická zařízení i neziskové organizace.

Kvůli pandemii koronaviru chce Maďarsko do konce roku 2020 přerušit činnost parlamentu. Zemi by měl řídit kabinet prostřednictvím vládních nařízení.

Orbán by tak zemi řídil podle svého uvážení dekrety, a to neomezeně dlouhou dobu. (pel)