Nizozemsko kvůli emisím dusíku sníží rychlost na dálnicích na 100 km/h ze současných 130 km/h.

Nizozemsko kvůli emisím dusíku sníží maximální rychlostní limit na dálnicích ze současných 130 kilometrů na 100 kilometrů v hodině. Změna je součástí balíčku opatření, které mají v Nizozemsku snížit právě emise dusíku. Chystaný zákon se nelíbí řidičům ani farmářům, kterých se také dotkne. 

Informoval o tom server Novinky.cz.

Dusík, který je nezbytný pro rostliny, se dostává do vodních toků a nádrží splachem hnojiv z polí.

Výfukové plyny automobilů a zplodiny produkované elektrárnami obsahují oxidy dusíku. Další zdroj představují výpary čpavku z močůvky a hnoje.

Zákon, který v prosinci 2019 schválil nizozemský senát, začne platit od března příštího roku.

Nizozemsko k tomuto opatření přistoupilo poté, co v květnu tamní soudy kvůli neplnění národních emisních cílů pozastavily stavební povolení pro tisíce staveb.

Zákaz se přitom nevztahuje jen na zemědělské farmy, ale i na rodinné domy, silnice a letiště, protože do prostředí uvolňují oxidy dusíku i těžké dopravní stroje.

Nový zákon tak vyvolává odpor především mezi farmáři. Vláda na ně totiž tlačí, aby rychle omezili vypouštění oxidů dusíku a amoniaku. Někteří zemědělci proto musí snižovat stavy prasat nebo chovy úplně zavírat. Pro ně má vláda vyhrazených 60 milionů EUR na kompenzace.

Nizozemsko patří k částem planety, které nadměrná koncentrace dusíku v prostředí sužuje nejvíce. Zalidnění jedné z hospodářsky nejvyspělejších zemí světa dosahuje 415 obyvatel/km2, což je 3,5krát více než v Česku, upozornily Novinky.cz. (pel)