V Praze zdraží od února 2020 jízda v taxi na 36 korun za kilometr.

Jízda taxíkem v Praze se od února 2020 prodraží. Od začátku příštího měsíce stoupne cena za 1 kilometr jízdy v taxi Prahou ze současných 28 na 36 korun. Zvýší se i další sazby a vznikne i ceník pro elektrické vozy taxislužby. 

Rozhodli o tom pražští radní.

Sazby mohou taxikáři začít zvyšovat od dubna.

V současné době ceny nastavuje magistrátní vyhláška z roku 2006. Oproti ceně za kilometr stanovené před 14 lety se ta současná zvýší o 28,5 procenta, což umožní taxikářům pokrýt provozní náklady.

Cena za jeden kilometr jízdy v taxi se v Praze od 1. února zvýší z 28 na 36 korun.

Nástupní sazba stoupne z 40 na 60 korun a minuta čekání vyjde místo dosavadních šesti na sedm korun.

Nový ceník zahrnuje poprvé také regulaci cen taxislužby provozované elektromobily. Nástupní sazba pro ně bude 70 korun, čekací doba sedm korun za minutu a za kilometr jízdy cestující zaplatí maximálně 39 korun.

Za zvýšení cen v minulosti taxikáři několikrát protestovali. Někteří z nich si pak v rozporu s nařízením města účtovali za jeden kilometr až 99 korun.

Kromě klasických taxi mohou lidé v Praze využívat takzvanou alternativní taxislužbu. Zákazníci si objednávají vozy prostřednictvím aplikací a platí předem danou cenu.

Proti alternativním taxíkům protestovali loni a předloni tradiční taxikáři, podle nichž jsou řidiči alternativních společností Uber či Bolt (dříve Taxify) černými taxikáři.

Sněmovna současně řeší novelu silničního zákona, která se zabývá podmínkami provozu taxislužby. Pravidla taxislužby se tak zřejmě zjednoduší ve prospěch alternativních přepravců.

Vozidla taxi už nebudou muset mít taxametr, ale postačí mobilní aplikace. Budou muset být vybavena evidenční nálepkou, nikoli střešní svítilnou. Obce nebudou moci nařizovat barvu a velikost vozů. (pel)