Loď s 32 migranty na palubě zakotví u Itálie. Italská vláda změnila migrační politiku a nebude již zavírat přístavy před plavidla neziskovek, jež do země přivážejí uprchlíky z Afriky. Loď německé neziskové organizace Sea-Eye, která veze 32 migrantů, smí zakotvit u Itálie.

Loď Alan Kurdi německé neziskovky Sea-Eye, která na palubě veze 32 zachráněných migrantů, dostala povolení zakotvit v italském přístavu Pozzallo na Sicílii.

Uprchlíci, mezi nimiž je i deset dětí a jedna těhotná žena, se dostali do potíží u libyjského pobřeží v noci ze čtvrtka na pátek.

Na vyslaný nouzový signál odpověděla právě loď Alan Kurdi.

„Samozřejmě nás mimořádně těší, že tentokrát šlo vše rychleji,“ prohlásil Gorden Isler, ředitel neziskové organizace.

Loď Alan Kurdi podle něho bude připravená k dalším misím začátkem ledna poté, co se v Palermu na palubu dostane nová posádka.

Plavidla neziskových organizací měla v minulosti obrovské potíže získat povolení vylodit zachráněné lidi v některém z evropských přístavů. Tvrdý postoj zastávala zejména Itálie, v jejíž vládě až do léta seděli zástupci Salviniho protiimigrační strany Liga.

Její šéf a bývalý ministr vnitra Matteo Salvini prosadil opatření, podle nějž měly záchranné lodě neziskových organizací zákaz vplouvat do italských vod.

Vstřícná vláda Itálie

Po odchodu Ligy z vlády Řím postupuje vůči migrantům vstřícněji.

Italský premiér Giuseppe Conte v sobotu na tiskové konferenci na závěr roku oznámil tříletý reformní plán o třiadvaceti položkách. Konkrétně jmenoval boj proti daňovým únikům a snížení daní, zeštíhlení byrokracie, digitalizaci státní správy či zjednodušení soudních řízení.

Ministerský předseda také vyzval k jednotě vládní koalice protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a levicové Demokratické strany, z níž se štěpí politické bloky, přecházejí poslanci do opozice a která má řadu třecích ploch.

Conte: „Vidíte, že veřejnou debatu už neovládá téma migrace, zmizelo z radaru.“

Ohledně migrace si nynější kabinet podle Conteho vede lépe než ten minulý, aniž by přitom vyvolával pozdvižení.

Migrační politika nynější vlády je podle Conteho úspěšnější než přístup předchozího kabinetu, ve kterém o migrační problematice rozhodoval šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini.

Mezi body reformního plánu jsou i změny dvou přísných zákonů o bezpečnosti a migraci, které v předcházejícím kabinetu Salvini z pozice ministra vnitra prosadil.

Nynější vláda nechce pokračovat v politice zavírání přístavů před plavidly s migranty.

Od nástupu k moci v září se jí daří do jiných evropských zemí umístit 98 migrantů týdně, zatímco předtím to bylo 21 lidí, uvedl Conte.

Záludný Salvini

Conte současně kritizoval Salviniho pro jeho přístup k moci.

„To, co mě nejvíce zaráží, je způsob, jakým Salvini pojímá svou vedoucí pozici,“ uvedl premiér.

„Považuji ho za záludný, protože má za to, že pro něj neplatí žádná omezení, a požaduje veškerou moc,“ zdůraznil Conte, podle něhož to vede k vážnému narušování ústavnosti.

„Vidíte, že veřejnou debatu už neovládá téma migrace, zmizelo z radaru. Dosáhli jsme výsledků bez pozdvižení,“ řekl premiér Conte k taktice bývalého ministra vnitra.

Salvini s Contem ohledně migrace nesouhlasí. Letos se podle něj do Itálie přes moře dostalo 11 439 migrantů, z toho 6304 od září, tedy od nástupu nové vlády, která znovu otevřela přístavy.

Conte řídí už druhou vládu sestavenou na základě výsledků voleb na jaře 2018. První nesourodou koalici vytvořilo M5S s protiimigrační Ligou. Salvini letos vyvolal vládní krizi – podle agentur chtěl dosáhnout předčasných voleb a zúročit popularitu Ligy.

Vládní koalici v Itálii nakonec utvořily M5S a Demokratická strana. (sfr)