Za migranty do Německa se v letošním roce přistěhovalo více než 10 tisíc příbuzných, kteří získali tzv. doplňkovou ochranu. Data zveřejnilo tamní ministerstvo zahraničí. 

Vízum udělila spolková země od ledna do listopadu 10 461 běžencům.

Slučování rodin běženců, kteří nemají status uprchlíka, ale pouze „doplňkovou ochranu“, bylo od března 2016 na více než dva roky přerušené.

V loňském roce pak vláda velké koalice CDU/CSU a SPD došla ke kompromisu, který slučování rodin opět umožnil. V případě dospělých běženců za nimi mohou jejich manželé, manželky a nezletilé děti, v případě mladistvých běženců jejich rodiče.

Německo si ale stanovilo horní hranici vydaných dočasných víz na 1000 měsíčně.

Při posuzování možnosti slučování rodin se má především brát v úvahu to, v jaké humanitární situaci se rodinní příslušníci nacházejí, kolik jim je let, jak dlouho žijí odděleni, jestli jsou vážně nemocní nebo jak dobře umějí německy.

Doplňkovou ochranu dostávají v Německu lidé, kteří nezískají azyl pro politicky stíhané, ani status uprchlíka, ale v zemích původu jim hrozí vážné nebezpečí, například kvůli válce. Lidé s doplňkovou ochranou dostávají v Německu povolení k pobytu na jeden rok, zatímco u osob se statusem uprchlíka je povolení k pobytu tříleté. (pel)