V Madridu začala Konference OSN o změnách klimatu (COP25), která se bude věnovat boji proti globálnímu oteplování. (Foto: Twitter Andrej Babiš)

V Madridu začala 25. konference Organizace spojených národů (OSN) o změnách klimatu. Dvoutýdenní setkání 200 zemí světa bude řešit boj proti globálnímu oteplování. Vystoupit s projevem by měla i švédská aktivistka Greta Thunbergová. 

„Čelíme klimatické krizi a bod, z kterého už není návratu, není daleko za obzorem. Je už na dohled a přibližuje se k nám velkou rychlostí. Musíme přestat vést válku proti přírodě a věda nám potvrzuje, že to dokážeme,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres na úvod Konference OSN o změnách klimatu (COP25).

Účastnické země vyzval, aby nevzdávaly boj proti klimatickým změnám.

Při zahájení summitu pak podotkl, že kdyby svět začal s razantním snižováním emisí před deseti lety, dosažení cíle pařížské dohody by bylo podstatně jednodušší.

Apeloval také na velké znečišťovatele, aby přestali stavět uhelné elektrárny, jinak budou veškeré snahy o zastavení klimatických změn odsouzeny k nezdaru.

Premiér Andrej Babiš v projevu uvedl, že Česko klimatické závazky stanovené do roku 2020 splní.

„S potěšením mohu oznámit, že cíle do roku 2020 splníme, případně je ještě překonáme,“ prohlásil premiér Andrej Babiš v projevu na úvod konference.

Zdůraznil, že úsilí v boji proti globálnímu oteplování musí vyvinout všechny státy světa bez rozdílu a ne jen Evropa.

Na dvoutýdenní jednání by měla dorazit i švédská aktivistka Greta Thunbergová plavící se s katamaránem přes Atlantik zpět do Evropy ze Spojených států.

Foto: Twitter Úřad vlády ČR

Klimatickou dohodu v roce 2015 v Paříži podepsalo 195 zemí. Základním cílem dohody je udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí ve svých zemích emise, především oxidu uhličitého.

Spojené státy letos na začátku listopadu oficiálně zahájily proces odstoupení od pařížské úmluvy.

Průměrné teploty jsou již nyní ve srovnání s předindustriálním obdobím o jeden stupeň Celsia vyšší.

Program OSN pro životní prostředí ve své zprávě z minulého týdne varoval, že pokud by se země držely svých stávajících slibů ohledně snižování emisí, stouply by teploty do konce století o 3,2 stupně, což by mělo pro klima ničivé důsledky.

Madridská klimatická konference zahajuje klíčové období trvající do konce roku 2020, během kterého musí signatáři dohody představit nové národní klimatické cíle.

Jedním z hlavních témat jednání bude otázka obchodování s emisemi. Základním principem je umožnit zemi, která vypustila do ovzduší méně CO2, než jí bylo dovoleno, prodat ušetřené emise jiné zemi a napomoci jí tímto způsobem splnit její závazky.

Řešit se bude také finanční podpora rozvojovým zemím, která by jim měla pomoci čelit následkům změn klimatu a umožnit omezit emise z průmyslu a dopravy.

(pel)