Čeští poslanci žádají po americkém Kongresu větší kontrolu sociálních sítí. Na to zareagovali jejich kolegové, podle kterých poslanci nemluví za celou ČR a útočí tak na svobodu slova. (Ilustrační foto)

Čeští poslanci sedmi z devíti sněmovních stran napsali dopis Kongresu USA. Vadí jim dezinformace na sociálních sítích. Žádají americké kongresmany, aby začali aktivně komunikovat se společnostmi jako je Facebook, Google a Twitter a bojovali proti šíření lží a dezinformací. Nepřidali se jen komunisté a SPD. Na psaní kolegů však zareagoval poslanec Jaroslav Foldyna společně s bývalým ministrem kultury Antonínem Staňkem (oba ČSSD). Spolu se třemi exposlanci SPD a poslankyní za ANO vytvořil pro kongresmany kontradopis. 

Podle serveru iDnes.cz chtějí čeští poslanci do USA poslat dopis počátkem příštího týdne prostřednictvím amerického velvyslance v Česku.

„Dezinformace, které rozkládají demokratické společnosti, západní demokratické společnosti Evropské unie, Severoatlantické aliance, se velmi často šíří přes sociální sítě, přes tyto platformy, které jsou ve vlastnictví amerických firem,“ řekla Helena Langšádlová (TOP 09) pro iDnes.cz.

Výzvu s ní představili Jan Bžoch (ANO, Jan Lipavský (Piráti), Ondřej Veselý (ČSSd), Pavel Žáček (ODS), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Jan Farský (STAN).

Dezinformace na sociálních sítích mají podle nich dopad na kvalitu demokracie v Evropě.

„My se tímto nesnažíme někoho cenzurovat nebo omezovat svobodu slova, ale vnímáme, že giganty jako Facebook, jako je Twitter, mají velký vliv na dění ve světě, na průběh voleb ve všech zemích světa,“ uvedl Bžoch.

Na psaní zareagovali poslance Jaroslav Foldyna, exministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) s exposlanci SPD Lubomírem Volným, Marianem Bojkem, Ivanou Nevludovou a poslankyní ANO Andreou Brzobohatou.

„Úsilí o zavedení cenzury nelze považovat za nic jiného než za snahu o zavedení totality, tedy režimu, se kterým má naše země tragické zkušenosti. Komunisti tomu říkali cenzura, tito tomu říkají dezinformace. Vyjde to nastejno. Svoboda slova je jen jedna,” řekl  Foldyna pro Novinky.cz.


Text dopisu, který bude odeslán do Kongresu USA

Vážné členky, vážení členové Sněmovny reprezentantů,

obracíme se na Vás jako na reprezentanty státu, který vnímáme jako kolébku demokracie a svobody s obdivuhodnou tradicí, jako reprezentanty státu spojeneckého. Dovolujeme se na Vás obrátit v otázce, kterou považujeme za mimořádně důležitou pro naši zemi i celý náš region.

Předně bychom Vás chtěli ubezpečit, že důvodem, proč se na Vás obracíme v otázce, kterou považujeme za mimořádně závažnou, je to, že nám velice záleží na budoucím demokratickém vývoji v našich zemích.

V posledních letech musí naše demokracie odolávat novým závažným útokům, které ji podkopávají a které ji vnitřně rozkládají, mezi ně patří masivní šíření lží a dezinformací. S politováním musíme konstatovat, že americké firmy, jako jsou Facebook, Twitter a Google vytváří prostor právě pro masivní šíření dezinformací, a navíc nastavením svých algoritmů je samy podporují.

Chtěli bychom Vás ujistil, že naprosto respektujeme svobodu slova a nechceme zavádět jakoukoli formu cenzury, protože problém lze vyřešit na úrovni algoritmů extrémně cílené reklamy. Stávající stav, kdy se v našich společnostech masivně šíří lži a dezinformace, vnímáme jako neudržitelný. Paradoxně se nástroje vytvořené představiteli západní civilizace stávají zbraní proti ní. Tyto platformy musí přijmout odpovědnost za škody, které způsobují. Negativní dopady jsou významně vyšší než zisk pro akcionáře těchto firem, či veřejné rozpočty. s politováním také musíme konstatovat, že z našich zkušeností západní firmy včetně amerických masivně inzerují na dezinformačních serverech, a i tímto je podporují a de facto také přispívají k šíření dezinformací, lží a podkopávají hodnoty demokracie a svobody, na kterých naše západní civilizace stojí.

Vážné členky, vážení členové Sněmovny reprezentantů,

apelujeme na vás, abyste s respektem ke svobodě slova a soukromému vlastnictví svou morální autoritou vyzvali americké firmy, jak ty, které vytváří platformy pro šíření lží a dezinformací, tak i ty, které inzerují na dezinformačních serverech, k odpovědnému chování v zájmu zachování demokracie a svobody i pro příští generace.

Zdroj: iDnes.cz