Nová Evropská komise předsedkyně Ursuly von der Leyenové se ujala funkce. Na snímku s odcházejícím šéfem EK J.-C. Junckerem.

Nová Evropská komise předsedkyně Ursuly von der Leyenové se 1. prosince ujala výkonu funkce. Mezi hlavní témata německé političky bude vedle boje se změnami klimatu patřit i digitalizace či sociálně odpovědná ekonomika. Hodlá také zajistit bezvýhradné dodržování vlády práva v unijních zemích.

Jako první konkrétní krok chce nová šéfka Evropské komise již 11. prosince představit návrhy spojené s takzvanou Evropskou zelenou dohodou, jejíž součástí je mimo jiné výraznější snižování emisí skleníkových plynů, než unie dosud plánovala.

„Počítám se všemi 28 členskými státy, protože všichni víme, že je to naléhavé,“ vysvětlila von der Leyenová v první den ve funkci.

Námitky postkomunistických zemí včetně Česka, které chtějí unijní příspěvky na přechod z hospodářství závislého na uhlí, chce rozptýlit pomocí fondu vyhrazeného uhelným regionům. Unijní země by podle ní měly pochopit, že zelená ekonomika bude pro Evropu „novou strategií růstu“.

Za další zásadní téma považuje von der Leyenová vyjednávání o novém víceletém rozpočtu EU na období 2021 až 2027, do něhož chce zapracovat ekologické a digitální priority. Zvláště některé západoevropské země včetně Německa však chtějí snížit reálný objem peněz v rozpočtu.

„Očekávání jsou na celoevropské úrovni vysoká, potřebujeme na ně ale finance,“ řekla šéfka komise. Připustila tak, že není jisté, zda se na všechny její plány v unijním rozpočtu dostane. Finské předsednictví EU v polovině prosince předloží na unijním summitu návrh rozpočtu s konkrétními částkami pro jednotlivé kapitoly, o nichž budou členské země dál vyjednávat.

Von der Leyenová se stala první ženou v čele Evropské komise. Šéfce exekutivy se podařilo zvýšit počet žen proti dosavadnímu Junckerovu týmu o tři.

V nové Evropské komisi je mezi 12 ženami i česká místopředsedkyně Věra Jourová.

Mužů má nová komise 15. V EK však chybí komisař z Británie. Londýn odmítl svého zástupce dodat s odvoláním na blížící se parlamentní volby a chystaný odchod Británie z EU. Evropská komise kvůli tomu s Británií zahájila řízení kvůli porušení povinností. (sfr)