Vláda Singapuru začala opravovat příspěvky na Facebooku, které považuje za nepravdivé. (Ilustrační foto: redakční koláž)

Vláda Singapuru začala opravovat příspěvky na facebooku, které má za nepravdivé. Schválila si k tomu zákon, který je namířen proti šíření zpráv, jež vláda považuje za falešné. Sporný zákon tak již v praxi dopadl na sociální síť facebook. Zuckerbergova společnost informovala, že na žádost singapurské vlády umístila u jednoho příspěvku poznámku o tom, že obsahuje nepravdivé informace.

Jde o první takový zákon, který společnosti Facebook přikazuje vydávat opravy na žádost vlády.

„Facebook vám podle zákona musí sdělit, že singapurská vláda tvrdí, že tento příspěvek obsahuje nepravdivé informace,“ napsal facebook v poznámce, která se zobrazila u jednoho příspěvku politického blogu State Times Review.

Původní text příspěvku však zůstal nezměněn a „opravná“ poznámka Facebooku je viditelná jen pro uživatele ze Singapuru.

Singapurská vláda uvedla, že nařídila Facebooku vydat tuto poznámku u příspěvku z 23. listopadu, v němž šéf blogu Alex Tan obviňoval vládu ze zatčení takzvaného whistleblowera a z manipulování s volbami.

Singapur, který se za několik měsíců chystá k parlamentním volbám. Uvedená obvinění označil za falešná a očerňující.

Tana vyzval k úpravě či smazání příspěvku. Autor článku však neuposlechl. Argumentoval tím, že je australským občanem.

Singapurské úřady se proto obrátily přímo na Facebook a Tana nyní vyšetřují.

Facebook již dnes často blokuje obsah, který jednotlivé vlády považují za porušení místních zákonů. Jen za červen 2019 zasáhl podle své zprávy o transparentnosti v 18 tisíci případech po celém světě.

Singapurský zákon začal platit letos v říjnu. Je prvním, který společnosti Facebook nařizuje obsah upravit přímo na žádost vlády.

Některé organizace zaměřené na ochranu občanských práv se obávají, že předpis by mohl být omezením svobody internetu nejen v Singapuru, ale i jinde v jihovýchodní Asii.

„Zákon vstoupil v platnost teprve nedávno a my doufáme, že ujištění (singapurské) vlády, že předpis nebude mít dopad na svobodné vyjadřování, povede k uvážlivému a transparentnímu přístupu k jeho uplatňování,“ konstatoval v reakci Facebook.

Za porušení tohoto zákona hrozí v Singapuru až desetileté tresty vězení či pokuty do výše milionu singapurských dolarů (v přepočtu 17 milionů korun). (sfr)