Terorista zaútočil nožem na náhodné kolemjdoucí na London Bridge. Zranit stihl 5 lidí, než ho policie postřelila. Útočník na místě zemřel. Muž měl na sobě také výbušnou vestu. Ač jsou policisté přesvědčení, že se jednalo o atrapu, místo útoku kvůli tomu uzavřeli.

„Podezřelého muže zastřelily speciální jednotky City of London Police a mohu potvrdit, že tento podezřelý zemřel na místě činu,” uvedl policejní komisař.

Motiv útočníka je neznámý a podle komisaře by nebylo vhodné o něm nyní spekulovat. Policie ale již uvedla, že se jednalo o terorismus.

Podle svědků se kolemjdoucí snažili útočníka přemoci, to se jim však nepodařilo. Policie na místo dorazila v řádu minut, stáhla se však poté, co útočník ukázal výbušnou vestu.

Nejedná se o první teroristický útok, pro který si teroristé vybrali London Bridge. Most spojující čtvrti Southwark a City se stal dějištěm útoku již v roce 2017. Tehdy najeli Islamisté dodávkou do skupiny chodců, na které poté útočili noži. Útok nepřežilo 8 obětí a 3 teroristé.

Podle řady expertů si teroristé vybírají pro své útoky dva typy míst. Jedním jsou symbolické dominanty důležité pro západní společnost. Častěji si však vybírají místa všedního života, jakou jsou dopravní prostředky, tržiště či pěší zóny. Snaží se tak v občanech vzbudit dojem, že nikde nejsou v bezpečí.

(eye)