Dostálová obešla vlastní úředníky.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová obešla úředníky, když do připomínkového řízení poslala jinou verzi stavebního zákona. Tříměsíční práce úředníku tak přišla vniveč. Nová verze zákona jde navíc na ruku developerům.

Zákon původně pro ministerstvo připravovala Hospodářská komora, která si k tomu najala právníky z Havel & Partners. Kritici se obávali, že zákon bude napsán na míru developerům.

Hospodářská komora pod vedením Vladimíra Dlouhého má totiž pověst organizace, která tvrdě hájí zájmy velkého byznysu. A to často na úkor zaměstnanců a občanské společnosti.

Ministryně Dostálová se snažila rozptýlit kritiku svoláním pracovní skupiny, v níž zasedli zástupci několika ministerstev.

Tato skupina nakonec připravila pracovní verzi stavebního zákona, které vyjádřila ministryně podporu. Zákon tedy Dostálová podepsala, a poslala do připomínkového řízení.

Jenže pracovní verze se od té v připomínkovém řízení zásadně liší.

„Tři měsíce jsme intenzivně jednali a znění, na kterých jsme se dohodli, tam vůbec nejsou. Ministryně nám pouze vzkázala, že pokud máme k návrhu zákona výhrady, tak je máme uplatnit v připomínkovém řízení,“ uvedl úředník ministerstva, který si nepřál být jmenován.

Z návrhu zmizela možnost samospráv stanovit limit na počet parkovacích míst u novostaveb. Obce by také přišly o možnost vyjadřovat se k územním studiím.

Podle expertů tak nastane situace, kdy o daném území nebude rozhodovat úředník, který v lokalitě žije a zná ji, ale někdo, kdo ji viděl jen na papíře.

Omezení by doznala také možnost památkářů a odborů životního prostředí ovlivňovat výstavbu. Konečné slovo by ve všech úkonech měl stavební úřad.

Podle kritiků to nahraje velkým developerům. Ti tak nebudou muset dbát na ochranu památek a přírody při realizaci svých projektů.

(eye)