Kubě došly pohonné hmoty. Na čerpacích stanicích se tvořily fronty, ostrov čelí také každodenním několikahodinovým výpadkům elektřiny.

Kuba se propadla do palivové krize. Ostrovu došly pohonné hmoty a čelí každodenním několikahodinovým výpadkům elektřiny. Zemědělci proto na pěstování cukrové třtiny a dalších plodin zapřáhnou celkem 4000 volů. Opatření připomínají mnohým temné období kubánské krize na počátku 90. let. 

Kuba plánuje kromě zapojení volů do zemědělství snížit také dodávky hnojiv. Místo nich se budou používat vedlejší produkty, které vznikají při výrobě cukru.

Před nedostatkem paliv, hlavně motorové nafty, varoval v minulém týdnu kubánský prezident Miguel Díaz-Canel. Občany upozornil na možné výpadky elektrického proudu a vyzval je, aby omezili cesty hromadnou dopravou.

Vinu dává sankcím Spojených států. Washington má vyvíjet tlak na rejdařství, aby ztížil lodní zásobování, uvedl prezident.

Důvodem jsou i problémy ve Venezuele, která je pro Kubu klíčovým partnerem.  Caracas byl ale nucen kvůli ekonomickým problémům dodávky ropy výrazně omezit.

Právě údajnou podporou venezuelského prezidenta Nicoláse Madura ze strany Kuby a „utlačováním kubánského lidu“ zdůvodňuje svůj tvrdý přístup vůči Kubě americký prezident Donald Trump.

Opatření kubánské vlády připomínají mnohým temné období 90. let 20. století po rozpadu Sovětského svazu. Hlavním problémem byla pro ostrov ztráta dodávek ruské ropy, která měla zničující dopady na kubánský průmysl.

Docházelo denně k několikahodinovému vypínání elektrického proudu, v důsledku nedostatku pohonných hmot klesla zemědělská produktivita a byl i nedostatek spotřebního zboží.

(pel)