Severní Korea slíbila Spojeným státům obnovit jednání o denuklerizaci. Hned nato však KLDR odpálila další dvě rakety krátkého doletu, které dopadly do Východního moře. Střely byly vypáleny jen několik hodin poté, co Severní Korea uvedla, že je ochotna obnovit rozhovory s USA o likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově.

Generální štáb jihokorejské armády oznámil, že KLDR vypálila střely z jižní provincie Pchjongan namdo v úterý ráno místního času.

Střely mířily do vod na východním pobřeží, další detaily armáda neposkytla.

Jihokorejci a američtí zpravodajští důstojníci nyní analyzují typ vypálených raket.

Štáb vyzval Severní Koreu, aby „okamžitě skončila s těmito akcemi, které zvyšují napětí“.

Rakety byly vypáleny jen několik hodin poté, co severokorejská náměstkyně ministra zahraničí Čche Son-hui uvedla, že Severní Korea je ochotna koncem září obnovit rozhovory se Spojenými státy o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Rozhovory USA a KLDR jsou ve slepé uličce od únorového summitu mezi prezidentem USA Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy.

Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

(pel)