Průmyslová výroba v červenci v Česku meziročně rostla o 5,6 procenta. Po očištění o počet pracovních dní však byla průmyslová produkce meziročně vyšší jen o 0,1 procenta. Růst průmyslu v červenci podpořilo i odložení celozávodních dovolených.

V červnu tohoto roku průmyslová výroba v Česku meziročně klesla o šest procent.

Červencovému růstu průmyslové výroby v Česku pomohlo zejména načasování celozávodních dovolených, které výrazně zvýšilo produkci automobilového průmyslu. Automobilky totiž své tradiční letní odstávky uskutečnily až v srpnu.

Posun celozávodních dovolených ovlivnil zejména výrobu aut, která se po červnovém výpadku vrátila k růstu.

Po červnovém plošném poklesu průmyslu napříč odvětvími rostla v červenci produkce nejen motorových vozidel, ale i výroba elektrických zařízení a farmaceutických produktů.

Naopak klesla výroba v odvětví výroby elektřiny, plynu a páry.

Již třetí měsíc v řadě klesala produkce ve výrobě strojů a zařízení.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v reakci uvedl, že ambicí České republiky je zredukovat „fatální závislost“ na sousedních zemích.

Česká ekonomika má podle něho stále solidní růstovou tendenci a dobrou základnu, i když bude evropská ekonomika stagnovat.

Panuje přitom všeobecná obava z důsledků negativních vnějších faktorů, jako jsou mezinárodní obchodní války, nejistota kolem brexitu, ale třeba i snižování tempa růstu v Číně. (sfr)