Deficit federálního rozpočtu USA se za deset měsíců aktuálního fiskálního roku prohloubil o 27 procent na 867 miliard dolarů (20 bilionů Kč). Výdaje rozpočtu přitom rostly více než dvakrát rychleji než výběr daní. USA vynakládají v běžném roce na zbrojení v přepočtu téměř 15 bilionů Kč.

Zvyšování deficitu vyplynulo z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo financí.

Výdaje amerického federálního rozpočtu se za říjen (2018) až červenec (2019) zvýšily o osm procent na 3,73 bilionu dolarů. Daňové příjmy za stejnou dobu vzrostly o tři procenta na 2,86 bilionu dolarů.

K prohloubení deficitu přispívá loňské rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa snížit daně o 1,5 bilionu dolarů, ale také nové výdaje.

Stav rozpočtu zhoršuje od roku 2016 mimo jiné stárnutí populace, kvůli kterému více lidí čerpá peníze z federálního programu zdravotního pojištění pro seniory Medicare.

Trump po nástupu do funkce slíbil zvýšit výdaje na armádu, což je dalším významným faktorem prohlubování deficitu.

Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) podle médií očekává, že v roce 2022 překročí rozpočtový deficit jeden bilion dolarů (cca 23 bilionů Kč).

Loňský schodek rozpočtu USA činil 779 miliard dolarů a byl nejvyšší od fiskálního roku 2012

Podle studie Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI), který srovnává jak oficiální vládní údaje, tak statistiky jejich centrálních bank, statistiky NATO a odpovědi vlád na dotazy například v rámci OSN, vydaly v roce 2018 nejvíce peněz na zbrojení USA – 649 miliard dolarů (téměř 15 bilionů Kč).

Své vojenské výdaje v roce 2018 zvýšily o 4,6 procenta, což byl první nárůst po sedmi letech.

USA vynakládají na zbrojení více než třetinu celosvětových armádních výdajů a zároveň téměř tolik prostředků jako osm za ní následujících zemí dohromady. (sfr)