Premiér Andrej Babiš (ANO) na dnešním jednání předsednictva ČSSD nakonec sociální demokracii přemluvil. Předseda vlády mj. zdůraznil úspěšnost společného vládního projektu s ANO. Sociální demokracie tak zatím z vlády neodejde. Svému předsedovi Janu Hamáčkovi dalo předsednictvo strany mandát, aby s hnutím ANO vyjednal vyřešení situace okolo výměny ministra kultury Antonína Staňka za místopředsedu Michala Šmardu. Pokud by jednání selhala, může Hamáček sám vypovědět koaliční smlouvu. 

Podle premiéra si lidé nepřejí destabilizaci. Upozornil, že předčasné volby by poškodily Česko.

Vedení sociální demokracie se na dnešním jednání zabývalo možným odchodem z Babišovy vlády kvůli krizi kolem výměny ministra kultury.

„Předsednictvo ČSSD vyjadřuje plnou podporu předsedovi ČSSD k jednáním o vyřešení situace ve vládě a konstatuje, že předseda ČSSD, po projednání v grémiu, má plnou kompetenci k přijetí rozhodnutí o řešení vládního angažmá ČSSD, včetně jeho ukončení,“ je uvedeno v dokumentu, který získal deník Právo.

Sociální demokracie znovu potvrdila nominaci Šmardy na ministra kultury.

Podle ČSSD jsou následující kroky na premiérovi Andreji Babišovi.

„Očekávám, že pan premiér bude konat podle toho, co mu dává k dispozici Ústava a bude jednat s panem prezidentem,” řekl Hamáček.

Prezident Miloš Zeman sice už souhlasil s tím, že současného ministra kultury Antonína Staňka odvolá ke konci července. Neuvedl však, zda místo něj jmenuje Michala Šmardu, na kterém trvá ČSSD.

(pel)