V řadě měst napříč Českem se znovu demonstrovalo proti českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (ANO). (Foto: redakce Byznys Novin)

Lidé v celém Česku už posedmé protestovali za demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ANO). Demonstrovalo se v nejen v krajských městech, ale i v menších obcích. Pořadatelé svolali tentokrát akce na více než 300 míst napříč Českou republikou.

Protesty se konaly v Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni a dalších krajských městech, ale také například v Chrudimi, Semilech, Lysé nad Labem či ve Vodňanech.

Brno protestovalo už popáté v řadě. Na náměstí Svobody se sešlo podle odhadu strážníků na 6 tisíc lidí.

Kromě obvyklých transparentů vyzývajících k demisi premiéra a „Konci vlády jedné straky“ si transparenty utahovaly i z nedávného Babišova výroku z výroční schůze Česko-německé obchodní a průmyslové komory, kde při projevu o ekologii a zemědělství prohlásil, že v Česku „chceme zase motýle“.

Babiše označovali lidé za estábáka, lháře a zloděje.

Několik stovek lidí se sešlo také v Ostravě na Masarykově náměstí. V rukou měli transparenty s hesly jako „Demisi!“, „Co? Bo Ostrava!!!““, „Ostrava nemlčí“ nebo „To radši Baroš ve Spartě než Babiš ve vládě“.

Další stovky lidí se sešly v centru Olomouce na Horním náměstí.

Ve Zlíně demonstrovalo asi 400 lidí. Hlavní transparent na pódiu byl „Demisi vlády zlodějů!”

Lidé drželi také nápisy „Nejsme ovce, Bureši!”, „Stop Babišovi!”, „Kdo chce víc, nemá nic”, „Všetci kradnú, iba ja čerpám”, „Udavači StB stydíme se za tebe”, „Bureši, Zlín si nekoupíš!”.

Řadu demonstrací proti Babišovi a Benešové odstartovala demise dřívějšího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (ANO) na konci dubna a právě následné jmenování Marie Benešové do čela resortu justice.

K výměně došlo den poté, co policie předala státním zástupcům návrh na obžalobu premiéra v kauze Čapí hnízdo.

Demonstrace v Ostravě (Foto: Redakce Byznys Novin)

Minulý týden se na demonstraci v Praze na Václavském náměstí sešlo až 120 tisíc lidí.  V Brně či Ostravě to před dvěma týdny byly tisíce lidí.

Organizátoři protestů ze spolku Milion chvilek pro demokracii tvrdí, že se Babiš dosazením Benešové do vlády snaží ovlivnit justici. Premiér to však popírá a výzvy k demisi odmítá.

Protestující vedle odchodu Babiše a Benešové požadují splnění podmínek za nezávislost justice.

V reakci na zveřejnění auditní zprávy Evropské komise týkající se přetrvávajícího Babišova střetu zájmů kvůli společnosti Agrofert, rozšířili své požadavky na zastavení vyplácení dotací Agrofertu.

Normální vláda by po akcích „Milionu chvilek“ už dávno padla. Ale Babiš není jen politik

(pel)