Praha chce zdražit vodu. Potřebuje miliardy korun na opravy vodovodní sítě.

Praha se chystá v následujících letech zvyšovat vodné a stočné o 2 procenta nad míru inflace. Vybrané peníze, tedy zhruba 300 milionů korun, chce použít na obnovu a rozšiřování vodárenské sítě. Mezi lety 2020 a 2024 je přitom podle schváleného plánu potřeba do pražských vodovodů a kanalizací investovat přes 16 miliard korun, po roce 2024 dalších více než 11 miliard.

Voda v hlavním městě by neměla zlevnit ani v případě snížení daně z přidané hodnoty, které schválila sněmovna.

Město se chystá případnou úsporu 300 milionů ročně použít na financování investic. Letos platí Pražané 89,66 koruny za metr krychlový.

Loni činila průměrná inflace v Česku 2,1 procenta. Při podobném růstu cen letos by tak vodné a stočné příští rok zdražilo zhruba o 4 procenta.

Většina investic jde z nájemného od Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které si od města pronajímají a provozují vodohospodářskou infrastrukturu.

Firma nyní platí téměř 2,5 miliardy korun ročně a sama investuje například do oprav havárií. Nájemné se odvíjí mimo jiné i od ceny vody.

Podle schváleného dokumentu umožní dvouprocentní meziroční zdražování nad míru inflace financovat plánované strategické investice za téměř deset miliard korun.

Vodovodní síť je v Praze dlouhá zhruba 3500 kilometrů a na starosti ji má Pražská vodohospodářská společnost (PVS), stoprocentně vlastněná Prahou.

Distribuci vody zajišťují na základě smlouvy o pronájmu PVK, které vlastní firma Veolia.

Praha loni od francouzské společnosti koupila 49 procent akcií za 1,75 miliardy korun.

Součástí dohody byla opce na odkup zbylých 51 procent akcií v roce 2028, kdy firmě skončí smlouva s PVS na pronájem vodovodní infrastruktury.

(pel)