Slibované zjednodušení daní, které by mimo jiné umožnilo řešit daňové záležitosti online z pohodlí domova, je na obzoru. Ministerstvo poslalo novelu do připomínkového řízení.

Zjednodušení daní v Česku je na obzoru. Slibovanou novelu daňového řádu ministerstvo financí už poslalo k připomínkám. Novela by měla pomocí portálu MOJE DANÉ umožnit řešit daně online. Dále zahrnuje částečné vracení nadměrných odpočtů DPH v podobě záloh, zjednodušení kontrolních postupů, snížení daňových pokut a úroků. 

„Ten, kdo se rozhodne řešit své daně z domova či kanceláře, už nebude mít žádný důvod chodit na finanční úřad. Nekonečné fronty na finančním úřadě tak budou definitivně minulostí. On-line finanční úřad a tato novela, která je jeho základovým stavebním kamenem, usnadní život milionům občanů naší země,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Resort chce lidi dále motivovat k využití elektronické komunikace s finančním úřadem.

„Těm, kteří podají daňové přiznání elektronicky, bude prodloužena lhůta pro podání daňového přiznání k daním z příjmů o jeden měsíc a také získají benefit v podobě dřívějšího vrácení přeplatku na dani,“ uvedl úřad.

Portál bude nově například nabízet možnost předvyplnění daňového přiznání údaji, jimiž finanční úřad disponuje z dřívějších daňových řízení, bude poskytovat další informace o historii poplatníka a současně rozšíří možnost podání daňových přiznání prostřednictvím internetu.

Možnost vrátit část nadměrného odpočtu DPH, u které finanční úřad neprovádí žádnou kontrolu u žádajícího poplatníka, je očekávanou změnou, po níž volají odborníci i zástupci podnikatelů.

Novela prý přináší konkrétní řešení v podobě vyplácení záloh.

„Dojde tedy k zásadnímu zvýšení právní i podnikatelské jistoty u plátců DPH, kteří dle stávajícího zákona někdy čekají na vyplacení mnohamilionových nadměrných odpočtů i dlouhé měsíce, ačkoliv je finančním úřadem prověřována pouze jejich nepatrná část,“ uvedlo ministerstvo.

(pel)