Z českých skautů se stali eurohujeři. Občany Česka ve videovzkazu vyzvali k tomu, aby v nadcházejících víkendových eurovolbách šli volit a ideálně ty strany, které podporují Evropskou unii a setrvání v ní. Pokud prý lidem v Česku není lhostejný vývoj v ČR, neměli by nechat propadnout svůj hlas. Spolek by přitom měl být apolitický, má to uvedeno i ve svých stanovách. 

Informoval o tom server Lidovky.cz.

„Účast ve volbách je jednou z cest, jak můžeme převzít svůj podíl odpovědnosti za rozvoj naší společnost. Pro Českou republiku je její členství v unii bezesporu důležité,“ říkají skauti ve videu.

Češi podle nich například vděčí Evropské unii za to, že mohou snadno pracovat a studovat v zahraničí, využívat její finanční příspěvky na opravy dopravních staveb nebo domovů pro seniory.

Výzvu natočili skauti z regionálního střediska v Rožmitálu pod Třemšínem společně se zástupci Studentského spolku Agora.

Volby do Evropského parlamentu se blíží. ?? Běžte 24.-25. května 2019 k volbám! Vzkazují vám to i skauti a skautky ze Skaut Rožmitál, kteří spolu se Studentský spolek Agora natočili tuhle výzvu. ❤️ Pokud vám naše působení v EU není jedno, nenechte propadnout svůj hlas! ? #skautP. S. Poslední termín pro písemné podání žádosti o voličské průkazy je už zítra, 17. května. Poštou to nestihnete, jen datovou schránkou do 16:00. Poté, do 22. května, už jen osobně na úřadě. S žádostí rychle pomůže web https://volby.hlidacstatu.cz/.

Posted by Junák – český skaut on Thursday, May 16, 2019

Nicméně někteří členové organizace Junák zkritizovali, že spolek takto jasně dává najevo svůj politický názor, ačkoliv by měl být nepolitický. To se mimo jiné píše i v úvodním bodu skautských stanov.

„Skauti by měli volat po osobní angažovanosti, ale neměli by předkládat hotové názory. Toto nebyla výchova k občanskému postoji, ale předkládání hotového a žel velmi jednostranného politického názoru na EU,“ uvedl jeden z komentujících.

Místostarosta Junáku Petr Vaněk však slova o politické agitaci odmítl.

Také politolog Daniel Kunštát na takovém angažmá neshledává nic závadného.

(pel)