Státy EU formálně schválily úplný zákaz plastových výrobků na jedno použití.

Konec používání plastových výrobků na jedno použití je tady. Členské země Evropské unie formálně potvrdily novou směrnici, která zakazuje jednorázové výrobky z plastu. Opatření se týká jednorázového plastového nádobí, brček nebo plastových vatových tyčinek a všech výrobků z plastů, ke kterým existují ekologičtější alternativy. Státy se také dohodly na efektivnějším využívání recyklovaného plastu k výrobě nových lahví.

Členské státy mají nyní nejvýše dva roky na převedení nových pravidel do svých vlastních zákonů.

Cílem opatření je snížit množství plastového odpadu.

Rozhodnutí členských zemí je završením celého legislativního procesu, oznámila Rada EU.

Zakázat jednorázová plastová brčka, nádobí, tyčinky do uší i některé další plastové výrobky na jedno použití se rozhodla Evropská komise (EK) v květnu 2018.

Zákaz by se měl týkat plastového nádobí, příborů, tyčinek do uší, brček či polystyrenových kelímků, úchytů k balónkům a také dalších produktů z plastů, které mohou přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty.

Státy EU se také dohodly, že do roku 2029 by mělo být recyklováno devět desetin plastových lahví.

Do roku 2025 budou muset takové lahve vyráběny alespoň se čtvrtinovým použitím recyklovaného plastu, do roku 2030 by měl tento podíl vzrůst na 30 procent.

Nové předpisy jsou namířeny také proti filtrům v tabákových výrobcích, jejichž součástí jsou nyní plasty.

Cigarety a další výrobky, které takové filtry mají, budou muset být opatřeny příslušným upozorněním, včetně poznámky o škodách hrozících životnímu prostředí, pokud bude filtr odhozen jinam než do koše.

Členské země navíc mají učinit opatření, aby výrazně snížily užívání plastových obalů na potraviny a nápoje.

(pel)