Premiérka Theresa Mayová je nucena dělat kompromisy, aby prosadila brexitou dohodu, kterou vyjednala s EU. Chce hlasování o druhém referendu nebo hlasování o celní unii.

Britská premiérka Theresa Mayová je nucena dělat ústupky, aby prosadila její vyjednanou brexitovou dohodu s EU. Poslanci by podle ní měli mít možnost hlasovat o tom, zda se má konat další brexitové referendum, nebo o tom, zda Británie zůstane s EU v celní unii. Mayová se tak snaží získat podporu pro dohodu o odchodu Spojeného království z EU. Parlament zatím návrh dohody už třikrát odmítl.

„Smlouva o brexitu je nástrojem, kterým se Spojené království dostane z EU. Je nezbytné najít způsob, jak ji schválit,“ řekla premiérka.

Mayová má v plánu Dolní sněmovně na začátku června předložit speciální zákon, který dohodu včleňuje do britského práva. V něm chce právně zakotvit například zmíněné hlasování o referendu a další body.

Ministerská předsedkyně nabídla také další záruky ohledně irské pojistky, ochrany práv pracovníků a životního prostředí.

„Tato dohoda není posledním slovem v našem budoucím vztahu s EU, ale důležitým krokem k dosažení této budoucnosti. Budoucnost, ve které Britové určují cestu země, kterou všichni milujeme,” dodala.

Probrexitoví konzervativci však nabídku zkritizovali a už avizovali, že ji nepodpoří. Podobně se vyjádřili také skotští nacionalisté, kteří jsou naopak prounijní.

Odchod Velké Británie z EU byl původně naplánován na 29. března, ale nakonec byl odložen. Nový termín je stanoven na 31. října.

Británie v brexitu jen kvete: Tamní firmy masivně najímají tisíce nových pracovníků

Brexitová krize: Britští poslanci znovu zamítli další návrhy odchodu z EU

(pel)