Konec plastového nádobí nebo vatových tyčinek do uší se blíží: Europoslanci se dohodli na úplném zákazu jednorázových plastových výrobků.

Evropský parlament se shodl na úplném zákazu plastových výrobků na jedno použití. Opatření musí ještě schválit jednotlivé členské státy. Prodávat by se mělo přestat plastové nádobí, příbory, tyčinky do uší, brčka nebo polystyrenové kelímky a také další výrobky z plastů, které mohou přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty.

Nahradit by je měly ekologičtější materiály.

„Tyto plasty představují až 70 procent odpadu v mořích,” uvedla belgická poslankyně Frédérique Riesová.

Zákaz by se měl týkat plastového nádobí, příborů, tyčinek do uší, brček, úchytů k balonkům či polystyrenových kelímků a také dalších produktů z plastů, které mohou přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty.

Dále je nutné začít s hledáním alternativ k filtrům v tabákových výrobcích, jejichž součástí jsou nyní plasty.

Cigarety a další výrobky, které takové filtry mají, budou muset být opatřeny příslušným upozorněním, včetně poznámky o škodách hrozících životnímu prostředí, pokud bude filtr odhozen jinam než do koše.

„Například producenti tabákových výrobků budou mít povinnost financovat vybírání, odstranění znečištění a recyklaci nedopalků, a to od ledna 2023. To je o rok dříve než další výrobci,” řekla Riesová.

Členské země navíc mají učinit opatření, aby výrazně snížily užívání plastových obalů na potraviny a nápoje. Od roku 2025 by měl v EU existovat závazný cíl 25 procent výroby PET lahví z recyklovaného materiálu, od roku 2030 by to mělo být procent 30.

(pel)