Státní Česká pošta se loni poprvé propadla do ztráty, Prodělala 275 milionů korun.

Krachující státní Česká pošta se v roce 2018 propadla do ztráty 275 milionů korun. Skutečná provozní ztráta bez započítání pohledávky vůči státu za univerzální službu byla 1,075 miliardy. Kladný hospodářský výsledek podnik očekává až v roce 2022.

„Před našimi zaměstnanci, zakladatelem ani před klienty nic nezakrýváme. Potvrdilo se, co jsme říkali během loňského roku. Česká pošta je dlouhodobě ve ztrátě, a to především proto, že stát nedostatečně platí za objednané služby,” uvedl generální ředitel České pošty Roman Knap.

V roce 2017 přitom podnik skončil se ziskem 91 milionů korun.

Vedle problémů s úhradou univerzální služby patří mezi důvody meziročního propadu do ztráty snížení výnosů z listovních zásilek o 76 milionů korun a pokles zisku z prodeje majetku České pošty o 226 milionů korun.

Česká pošta v minulosti prodávala svůj majetek, aby vylepšila hospodářský výsledek. S poskytováním poštovních služeb ale tyto operace nemají nic společného, proto od nich upustila.

Státní podnik má problémy dlouhodobě. V rámci úspor se pošta letos chystá propustit 15 % zaměstnanců v manažerských a administrativních pozicích. Chce tak ušetřit 120 milionů korun ročně. Zároveň však podnik navýší zaměstnancům platy o 10 %.

Stát loni poště přiznal pohledávku za poskytování univerzální služby v letech 2013 a 2014 ve výši 800 milionů korun. Fakticky tyto peníze ale firma stále neobdržela, a peníze tak v provozu chybí.

Pošta se proto s ministerstvem financí domluvila na zápůjčce 800 milionů Kč, která zlepší její cash flow a pomůže překlenout období, než stát zaplatí.

Stát půjčí krachující poště 800 milionů korun, jinak by v květnu neměla na provoz

Další nátlak na krachující poštu: Nová doručovací služba umožní lidem poslat balík přes aplikaci

(pel)