Stát začne pokutovat lidi za plevel na zahradě. Pokud majitelé pozemků budou podporovat šíření některých invazivních rostlin, potrestá je pokutou až 100 tisíc korun. Firmám hrozí dokonce dvoumilionová sankce. 

Informaci uveřejnil server iDnes.cz.

Ministerstvo životního prostředí dokončilo novelu zákona, která na základě nařízení Evropské unie upravuje, jak bojovat proti plevelu a invazivním rostlinám.

Návrh resort připravoval několik let.

„V rozsahu běžné péče o pozemky by se měl na regulaci invazivních druhů podílet vlastník pozemku. To znamená, když někdo má na pozemku bolševník, měl by ho při sečení potlačit,“ uvedl ředitel odboru druhové ochrany ministerstva životního prostředí Jan Šíma pro iDnes.cz.

Bolševník velkolepý Česko trápí už dlouhá léta. Rostlina rozšířená z Kavkazu je jedovatá a lidem způsobuje vážné podráždění kůže.

Vlastník se bude moci dohodnout s příslušným orgánem ochrany přírody a ten mu s likvidací plevele pomůže. Pokud by s tím člověk však sám nic nedělal a nepovedl patřičné kroky, úřady by pak opatření provedly samy.

Lidem, kteří budou šíření invazivních rostlin podporovat, vysazovat je nebo prodávat, stát napaří pokutu až 100 tisíc korun. Firmám dokonce hrozí sankce až 2 miliony korun.

Kromě bolševníku je na seznamu například tokozelka hyacint vodní. Ohrožuje lodní dopravu tím, že se namotává na lodní šrouby, navíc ubírá kyslík rybám.

Nový návrh ministerstva životního prostředí nicméně nechce tokozelku, bolševník ani další Evropskou unií „zakázané“ rostliny úplně vyhubit. Cílem zamezit jejich šíření na nová místa pod hrozbou pokut.

Brusel dal seznam zakázaných invazivních druhů dohromady před několika lety. Černá listina se netýká jen rostlin, ale také zvířat. V praxi to znamená, že EU členským státům nařídila jejich výskyt a šíření regulovat.

Jaké kroky k tomu podnikne, už si určuje každý stát jednotlivě. Zároveň si může stanovit svůj vlastní seznam invazivních druhů přesahující rámec toho evropského.

Česká republika se ale bude muset bez něj obejít. Zájmové skupiny – například myslivci, včelaři nebo rybáři – to totiž odmítly. Spolky argumentují tím, že takový národní seznam by ničemu neprospěl.

(pel)