Britská vláda požádá Brusel o odklad brexitu.

Parlament ve Velké Británii odsouhlasil odložení odchodu země z Evropské unie, protože poslanci zamítli návrh dohody o odchodu z EU vyjednaný premiérkou Theresou Mayovou i brexit bez dohody. Kabinet chce proto požádat Brusel o odklad do 30. června 2019 v případě, že do 20. března parlament odsouhlasí dohodu o brexitu. Tu však poslanci už dvakrát odmítli. Poslanci dnes zamítli i dodatek požadující nové referendum. 

Pro vládní návrh na krátký odklad odchodu Británie z EU se vyslovilo 412 poslanců, proti jich bylo 202.

V případě, že by Británie Brusel požádala o odklad, muselo by s ním souhlasit všech zbývajících 27 členských států na summitu, který se koná 21. a 22. března.

Jednomyslný souhlas by musela dát i Evropská rada.

Poslanci zamítli také dodatky požadující odložit brexit kvůli uspořádání nového referenda, předat odpovědnost za dění kolem brexitu Dolní sněmovně a odložit brexit na neurčito do doby, než bude nalezena shoda ohledně dalšího postupu.

K tomu, aby Dolní sněmovna odmítla volání po uspořádání dalšího referenda, vyzvali i mnozí zástupci organizací, které další plebiscit požadují. Podle nich není nyní na takový krok vhodný čas.

Parlament v tomto týdnu už podruhé odmítl dohodu vyjednanou premiérkou Theresou Mayovou.

Poprvé poslanci Dolní sněmovny hlasovali o brexitové dohodě v polovině ledna. Tehdy ji podpořilo 202 poslanců a odmítlo 432, a britská vláda tak utrpěla historicky největší porážku v parlamentu. Tentokrát premiérka prohrála „jen” o 149 hlasů.

Mayová nejspíš smlouvu o brexitu předloží k hlasování parlamentu potřetí v příštím týdnu. Není ale jasné, co se stane, když poslanci dohodu opět odmítnou.

Vláda varovala, že v takovém případě může být odklad brexitu mnohem delší, což by mimo jiné znamenalo, že se Británie bude muset zúčastnit voleb do Evropského parlamentu plánovaných na květen.

Britský parlament odmítl brexit bez dohody s EU. Království tak zřejmě odejde později

Hlavní problém tvrdého brexitu vyřešen: Na hranici s Irskem nebude clo

Mayová prohrála klíčovou bitvu o brexit. Předloží návrh na opuštění EU bez dohody

(pel)