V některých potravinách je stále radioaktivní cesium z Černobylu. Jde hlavně o zvěřinu, lesní ovoce nebo houby.

Některé potraviny stále obsahují radioaktivní cesium z Černobylu, přestože od havárie jaderné elektrárny uběhne v dubnu už 33 let. Jedná se hlavně o zvěřinu, lesní ovoce nebo houby. Cesium se bude rozkládat ještě další desítky let. 

Uvedl to Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

„Je to běžný jev, který tu ještě nějakou dobu bude. Teď momentálně jsme na polovině aktivit cesia, od havárie v Černobylu to letos bude 33 let. Za dalších 30 let to bude čtvrtina a tak dále,“ uvedla předsedkyně úřadu Dana Drábová.

SÚJB pravidelně od havárie monitoruje aktivity radionuklidů v půdě, zemědělských produktech a potravinách. V některých monitorovaných položkách je stále ještě měřitelné nezanedbatelné množství Cs-137 z počernobylského spadu.

Cesium se do ovzduší uvolnilo při výbuchu jaderné elektrárny a do Česka se dostalo pomocí radioaktivního mraku, který zasáhl střední a východní Evropu, Skandinávii a část Asie.

V roce 2018 úřad kontroloval 157 vzorků masa divočáků. Kančí maso s hodnotami nad 1250 Bq/kg (Becquerelů na kilogram) by se nemělo dostat do obchodní sítě. Loni bylo vzorků s vyšším obsahem 35.

Zvýšené hodnoty byly naměřeny také u borůvek a hub.

Státní veterinární správa (SVS) uvedla v roce 2017, že téměř polovina odlovených divočáků ze Šumavy stále vykazuje nadlimitní hladiny radioaktivity. Divočáci jsou podle ní radioaktivní kvůli tomu, že žerou podzemní houbu jelenku obecnou, která má schopnost fixovat radioaktivitu z půdy.

Pro člověka může radioaktivní potrava znamenat nebezpečí vzniku rakoviny. O riziku lze však podle odborníků mluvit až tehdy, kdyby někdo snědl desítky kilogramů kontaminovaného masa za rok.

(pel)