Starší nemovitosti v Česku v loňském roce podražily. Ceny starších bytů v ČR v roce 2018 vzrostly průměrně o 32 procent na 52 997 korun za metr čtvereční. Zvýšily se i ceny starších rodinných domů o 8 procent na 29 529 korun za metr čtvereční. Tradičně byla nejdražší Praha, nejlevněji pořídíte v Ústeckém kraji. Vyplynulo to údajů serveru Bezrealitky.cz.

„Za nárůstem cen starších bytů stojí především skokové zdražení pražských bytů. Za ně musel dát zájemce na konci roku průměrně 80 361 korun za metr čtvereční. To je zhruba 75 procent ceny pražské novostavby a meziročně o 60 procent více,“ uvedl výkonný ředitel Bezrealitky Hendrik Meyer.

Ceny nových bytů v Praze podle společných údajů společností Trigema, Skanska Reality a Central Group loni meziročně vzrostly téměř o pětinu na 101 091 korun za metr čtvereční.

V hlavním městě jsou ceny starších bytů téměř šestkrát vyšší v porovnání s nejlevnějším Ústím nad Labem.

V druhém nejdražším Jihomoravském kraji (49 961 korun za metr čtvereční) jsou ceny proti Praze téměř o dvě pětiny nižší. Následují Středočeský (40 053 Kč) a Plzeňský kraj (36 768 Kč).

Mírnější nárůst byl u starších rodinných domů.

„Je to způsobeno množstvím starších, a tím pádem levnějších nemovitostí, které se loni dostaly na přímý realitní trh,“ doplnil Meyer.

Rozdíl mezi nejdražší Prahou (68 647 korun) a nejlevnějším Ústeckým krajem (17 386 korun) byl nižší než u bytů, ceny v hlavním městě převýšily Ústecko zhruba čtyřikrát.

Po Praze byl nejdražší Středočeský kraj (35 644 korun za metr čtvereční), naopak druhé nejlevnější byly starší byty na Vysočině (17 744 korun).

Zlepšení situace se podle Meyera letos nedá očekávat.

„Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni. Ze současného stavu budou těžit především majitelé nemovitostí. Najít si přímo zájemce je otázkou několika týdnů, 98 procent nemovitostí se udá do tří měsíců,“ dodal.

(pel)