Rakousko tvrdě potrestalo odpůrce státu, kteří na jeho území chtěli vytvořit novou Konfederaci Rakousko. Soud poslal představitele Konfederace do vězení za velezradu. Předáci Konfederace vydávali zatykače na představitele státu a vydávali vlastní státní poznávací značky.

Soud ve Štýrském Hradci trest 14 let vězení za pokus o velezradu prezidentce konfederace Staatenbund Österreich (Konfederace Rakousko), která neuznává rakouskou republiku.

K deseti rokům vězení byl odsouzen také 71letý zástupce této ženy a k menším trestům i další osoby. Rozsudky ještě nenabyly právní moci.

„Konfederace Rakousko“ je organizace nepřátelská vůči rakouskému státu. Neuznává existenci rakouské republiky a označuje ji za firmu.

Konfederaci založila v roce 2015 někdejší členka Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Monika Ungerová. Podle rakouského státního zastupitelství se k organizaci připojilo až 2600 lidí.

Přišili jim velezradu

Dvaačtyřicetiletá Ungerová, která je od dubna 2017 ve vazbě, byla odsouzena mimo jiné za navádění k velezradě a k založení protistátní organizace. Dále se podle soudu dopustila nátlaku na vládu a její jednotlivé členy, navádění ke zneužití úřadu a závažný podvod.

Její zástupce, jehož soud rovněž odsoudil za velezradu, má podle soudu odsedět deset let.

Dalších 12 obžalovaných bylo odsouzeno k částečně podmíněným trestům v délce od devíti měsíců do tří let. Šest z nich rovněž čelilo obvinění z velezrady, ale byli ho zproštěni.

Nový rakouský stát

„Odpírači státu“ podle obžaloby měli v úmyslu „zřídit vlastní státní útvar podle svých představ“. Cílem bylo zřídit „vojenskou přechodnou vládu“ a ovládnout všechny klíčové pozice. Za tím účelem se členové konfederace pokusili přimět příslušníky rakouských ozbrojených sil k zatýkání určitých osob na základě jimi vydaných zatykačů.

Kvůli nespolupráci rakouské armády zůstalo pouze u pokusu, uvedlo státní zastupitelství.

Připravovaná rakouská konfederace sestávala z devíti států, které odpovídaly stávajícím spolkovým zemím Rakouska. Každý z nich ale měl mít vlastního prezidenta.

Prvním takto konstituovaným státem byl „Stát Štýrsko“, do jehož čela se postavila Ungerová.

Staatenbund si mimo jiné vytvořil vlastní státní poznávací značky či živnostenské listy, které si mohli členové koupit. (sfr)