Hnutí ANO navrhuje obědy zdarma jen pro děti z chudých rodin. ČSSD chce hledat kompromis a ještě dále jednat.

Obědy zdarma ve školkách a školách by měly mít jen děti z chudých rodin. Po jednání to uvedli šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ale podle Novinek. cz tvrdí, že k žádné dohodě nedošlo a o podobě obědů zdarma se ještě bude jednat. 

Zprávu uveřejnil server Novinky.cz.

„Řešili jsme obědy ve školkách a školách. Principiálně se shodujeme v tom, že stát by měl přispět na obědy ve školách a v mateřských školách těm dětem, které to potřebují,“ řekl Faltýnek po jednání s ČSSD.

Podle Schillerové je tato varianta nejvíce pravděpodobná.

„Dohodli jsme se na tom, že chceme zabezpečit obědy pro děti z nízkopříjmových rodin. Nevidíme smysl v tom, aby se platily obědy dětem z rodin s vysokými příjmy,“ uvedla.

Ze zástupců ČSSD koaliční radu nikdo nekomentoval.

Podle serveru Novinky.cz chce ministryně práce Maláčová (ČSSD) o podobě obědů ještě jednat.

„Finální dohoda není, budeme jednat,” uvedla.

Nyní se hledá kompromis mezi návrhem sociálních demokratů a ANO. ČSSD kritizovala u předlohy ministerstva školství například vysoké náklady na zajištění obědů

Sociální demokraté původně navrhovali obědy zdarma pro všechny děti, stejný plán měl i premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle návrhu ministerstva školství by obědy zdarma dostávaly děti z veřejných mateřských škol a z 1.  stupně základních škol z rodin, které pobírají přídavky na děti. Příjem těchto domácností je nižší než 2,7násobek životního minima.

(pel)