Evropská unie chce intenzivně bojovat proti záměrnému a masovému šíření dezinformací. Ty podle Bruselu ohrožují demokratické systémy. Evropští politici se obávají především dezinformací spojenými s blížícími se volbami do Evropského parlamentu.

Lídři EU se domnívají, že dezinformace se staly součástí hybridní války a že tváří v tvář této hrozbě je třeba lépe hájit demokratické hodnoty. Žádají proto rychlou a účinnou strategii, která by zajistila zejména spravedlivé a nezávislé volby v květnu 2019. Evropská komise má předložit příslušné návrhy v březnu příštího roku.

Komise už začátkem prosince zveřejnila plán na výrazné personální a finanční posílení specializovaného týmu, který v rámci unijní diplomatické služby odhaluje dezinformace. Finance na jeho činnost chce více než zdvojnásobit.

Od roku 2015, kdy tým pro strategickou komunikaci (označovaný jako Stratcom) v rámci evropské diplomacie vznikl, identifikoval a analyzoval přes 4500 případů dezinformací.

Podle EK existují důkazy, že hlavním zdrojem falešných informací a dezinformací v Evropě je Rusko. Finance pro tým Stratcom by měly z dosavadních 1,9 milionu eur (téměř 50 milionů Kč) vzrůst více než dvojnásobně na pět milionů eur (téměř 130 milionů Kč), v příštích dvou letech by se měl asi o pět desítek zvýšit i počet zaměstnanců. (jaz)