Karavany migrantů mířících do USA ze střední Ameriky vznikají proto, aby běženci v karavaně ušetřili za drahé služby profesionálních převaděčů. Přidat se k migrační karavaně je totiž zdarma. I v této oblasti tak plně funguje základní tržní zákon – zákon nabídky a poptávky.

Přidat se ke karavaně migrantů není pouze způsobem jak uniknout místní nezaměstnanosti a vysoké zločinnosti. Především se jedná o mnohem levnější a bezpečnější cestu, než se vydat do rukou převaděčských gangů.

Účastnící pochodu karavan přiznávají, že by si nikdy nemohli dovolit zaplatit za převaděče, kteří jsou napojeni na organizované zločinecké skupiny . Proto se zařadili do karavany a doufají, že tak dosáhnou USA fakticky bezplatně.

Podle deníku The Washington Post tak vzniká paradoxní situace. Politici v USA obviňují migranty pochodující přes střední Ameriku z toho, že jsou napojeni na organizovaný zločin.

Ale samotní „migranti z karavan“ tvrdí, že jdou v karavanách právě proto, aby se organizovanému zločinu vyhnuli.

Zvyšování bezpečnosti a neprostupnosti hranice mezi USA a Mexikem, ke kterému dochází v posledních letech, nutí migranty k tomu, aby vyhledávali pomoc organizovaných převaděčských skupin, které postupně zvyšují cenu za přechod do USA.

Cena převodu přes hranici, která v roce 2008 stále „jenom“ dva tisíce dolarů (45.000,- Kč), stojí dnes už 9200 dolarů (zhruba 207 tisíc korun).

Migranti na vodní hranici mezi Guatemalou a Mexikem.

Naproti tomu účast v migrantské karavaně je zdarma a jako bonus navíc je každý její účastník chráněn masou ostatních lidí před různými zločinci.

V celé situaci je podstatné právě bezpečností riziko. Potom, co mexická vláda v roce 2008 spustila velký zátah na drogové kartely v severovýchodním Mexiku, se kartely fragmentovaly na menší skupiny a některé z nich se zaměřily na převaděčství.

Do nového byznysu si přivedly i své staré, nemilosrdné zvyky z drogových válek. V roce 2010 bylo v mexickém San Fernandu zastřeleno 72 migrantů, kteří nechtěli nebo nemohli zaplatit plnou cenu za převedení do USA.

Nepsaná dohoda s pašeráky je taková, že v ceně jsou tři pokusy o proniknutí do USA.

S tím účastníci v migrantské karavaně nemohou počítat. Karavana se bude muset jednou v severním Mexiku zastavit a každý její člen se bude rozhodnout sám, jak se zkusí dostat přes střeženou hranici. (mar)

VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Občané USA vytvořili kvůli karavaně migrantů z Hondurasu ozbrojenou stráž