Kvůli muslimům se jako cizinci ve vlastní zemi cítí více než polovina Němců...

Více než čtvrtina Němců by si přála, aby spolková republika měla vůdce. Vyplynulo to ze studie univerzity v Lipsku. Ta zkoumala také nálady Němců vůči přistěhovalcům, Romům nebo Židům. Zhruba 55 % procent Němců se cítí kvůli muslimům jako cizinci ve vlastní zemi.

Vůdce by v Německu uvítalo hned 11 procent lidí. Dalších 16,6 procenta sice vidí argumenty pro zavedení vlády vůdce, zároveň ale také i proti. Podpora pro vládu vůdce je vyšší v zemích východního Německa. Tam si také 13,1 procenta obyvatel myslí, že diktatura je lepší státní formou. V celé zemi je pro diktaturu úplně či částečně nakloněno přes 26,6 obyvatel.

Hned 11 procent Němců si pak myslí, že jsou nadřazení ostatním národům. Dalších 20,5 procenta nemá na tuto otázku jasný názor.

Od roku 2016 zároveň klesl negativní postoj vůči Židům. Že Židé nepatří do Německa se domnívá 9,1 procenta obyvatel, dalších 20,1 procenta si to myslí částečně.

Stoupl ale negativní postoj vůči muslimům. V roce 2016 se kvůli nim cítila jako „cizinec ve vlastní zemi“ polovina dotázaných, tentokrát to bylo už 55,8 procenta.

Přes 60 procent Němců se pak domnívá, že Romové tíhnou ke kriminalitě, 49,2 procenta by je chtělo vystrnadit z center měst.

Studie vycházela z dotazování více než 2400 lidí v květnu a červnu letošního roku. (jaz)