Česká vláda se chystá odmítnout globální pakt OSN o migraci.

Česko nejspíš nepřijme globální pakt o migraci OSN, který předběžně schválily všechny členské země organizace s výjimkou USA. Rozhodla o tom vláda. Příští týden probere kabinet materiál o nepřistoupení k dohodě. Pakt odmítají přijmout například i Rakousko a Maďarsko.

„Vláda o tom jednala, ale bude to opakovaně projednáno příští týden. Směřuje to k tomu, že globální pakt odmítneme,“ řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Vláda ČR na dnešním jednání o globální dohodě debatovala. Petříček má na příští týden připravit materiály pro konečné rozhodnutí.

Úkol pro českou vládu podle něj bude odmítavé stanovisko obhájit tak, aby ostatní státy takové rozhodnutí pochopily.

Ministr také uvedl, že vláda musí své rozhodnutí předložit parlamentu do 15. listopadu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve říkal, že úmluva stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací. Podle něj je neslučitelný s migrační politikou ČR a ohrožuje suverenitu země.

Babiš svůj úmysl odmítnout pakt oznámil minulý týden. Řekl, že navrhne, aby Česko jednalo po vzoru Maďarska a Rakouska.

Česko ale není jediné, komu se dohoda nezamlouvá. Svůj souhlas měsíc před ratifikací odvolalo Rakousko. Už dříve se odmítly připojit Spojené státy a Maďarsko. Negativně se k paktu staví i Polsko.

Globální pakt o migraci předběžně schválily všechny členské země OSN s výjimkou USA. Jde o nezávaznou dohodu, která má být oficiálně přijata na schůzce v Marrákeši 10. a 11. prosince.

Migrace nemůže být lidským právem. Do Evropy by se nastěhovala až 1 miliarda lidí, varoval Babiš

Česko nepřistoupí po vzoru Rakouska k paktu OSN o migraci, oznámil Babiš

Pakt o migraci je moderní nacismus. EU a OSN chtějí vytvořit novou rasu, tvrdí Klausův Jakl

(pel)