Marocká námořní stráž spustila palbu proti lodi s migranty...

Marocké námočnictvo postřelilo šestnáctiletého uprchlíka. Chlapec utrpěl střelné zranění ramene poté, co marocká pobřežní stráž spustila palbu na zhruba 50 migrantů mířících na lodi do Evropy. Informovala o tom agentura AP.

Chlapec byl lehce zraněn, odvezli ho do nemocnice v severním městě Tanger. Všichni na palubě měli podle zdroje marocké občanství. Incident se odehrál u pobřežního města Larache na atlantickém pobřeží asi 90 kilometrů jižně od Tangeru a není prvním svého druhu.

Koncem září maročtí námořníci ve Středozemním moři zahájili palbu na plavidlo s migranty, které odmítlo uposlechnout jejích pokynů. Zabili dvacetiletou Maročanku, další tři lidi zranili. Španělský kormidelník nebyl zasažen, námořníci ho zatkli.

Marocké námořnictvo mezitím ve středu oznámilo, že v úterý a ve středu zachránilo z lodí až 500 lidí. Agentura AP uvádí, že Maroko v poslední době podobné operace zintenzivnilo s cílem zastavit lodě s migranty, kteří se chtějí nelegálně dostat do Španělska.

Poté, co Itálie pod novým ministrem vnitra Matteem Salvinim zpřísnila postup vůči přílivu nelegálních přistěhovalců, stalo se letos Španělsko pro migranty hlavní vstupní branou do Evropy. Po moři jich sem podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo přes 35 tisíc, dalších asi 5 tisíc pak překonalo hranice španělských exkláv v Maroku Ceuta a Melilla.

Celkem se letos do Evropy dostalo na 100 tisíc migrantů. Více než 1 700 jich na cestě zahynulo nebo se pohřešují ve Středomoří. (jaz)