Země Evropské unie se dohodly na snížení emisí CO2 u aut o 35 procent.

Země Evropské unie se dohodly na snížení emisí. Osobní automobily vyráběné v EU od roku 2030 budou vypouštět o 35 procent méně CO2 než v roce 2021, dodávky pak o 30 procent méně. Domluvili se na tom ministři životního prostředí členských zemí. Pro návrh hlasovala i Česká republika.

Cíl na úrovni pětatřicetiprocentního omezení emisí pro osobní automobily navrhlo Rakousko, tedy nyní předsednická země EU, jako kompromis.

Po celodenním vyjednávání pro návrh hlasovalo 20 z 28 zemí EU. Čtyři státy byly proti a čtyři se zdržely.

Rakouská ministryně pro udržitelný rozvoj a turistiku Elisabeth Köstingerová označila přijaté rozhodnutí za důležitý krok v boji s klimatickými změnami. Upozornila na zprávu vědců z Mezivládního panelu OSN, podle kterých se může planeta Země oteplit až od 3 stupně Celsia.

Cíle pařížské klimatické dohody z roku 2015, tedy udržet globální oteplování co nejblíže k 1,5 stupni Celsia, lze podle ní nyní naplnit již jen pomocí rychlých a dalekosáhlých změn ve všech oblastech společnosti.

Česko bylo pro

Česká republika hlasovala nakonec pro kompromisní podobu návrhu, přestože původně prosazovala snižování jen o 30 procent. Uvedl to český náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

Postoj podle něj v průběhu jednání změnilo také Německo, které ještě ráno stejně jako země Visegrádské skupiny též pro rok 2030 trvalo na snížení jen o 30 procent, které původně navrhla Evropská komise.

Další členové EU jako Francie, Nizozemsko nebo Dánsko prosazovali, aby to bylo nejméně 40 procent. To je hodnota, na které se minulý týden shodl Evropský parlament.

Do konečné verze se podařilo například prosadit „revizní klauzuli“. Ta počítá s tím, že v roce 2023 bude zanalyzována reálná situace a zhodnoceno plnění domluvených kroků tak, aby bylo možné případně cíl snižování emisí CO2 pro rok 2030 přehodnotit.

Pro rok 2025 by měl platit cíl snížit emise oxidu uhličitého u nových aut o 15 procent proti hodnotám roku 2021.

Novinkou v kompromisu je také systém pobídek pro výrobce. Ty budou vést k tomu, aby byly elektrické automobily více uváděny na trhy těch států EU, kde je v letošním roce podíl bezemisních a nízkoemisních vozidel pod 60 procenty celounijního průměru.

Klima na Zemi se podle vědců vymklo kontrole. Oteplení prý zvýší migraci

(pel)