Čeští obyvatelé euro přijmout nechtějí. Proti je hned 73 procent z nich, v Evropskou unii pak věří 44 procent z nich, což je o pět procent více než před rokem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Negativní postoj k euru podle průzkumu poprvé výrazněji převážil v roce 2010. Od roku 2011 se zavedením eura nesouhlasí kolem tří čtvrtin, pouze v červnu 2011 a dubnu 2015 klesl pod 70 procent.

Mezi zastánce eura patří významně častěji lidé do 29 let, vysokoškoláci, lidé hlásící se k pravému středu a pravici, voliči STAN a TOP 09 a respondenti důvěřující vládě.

Naopak k odpůrcům eura se častěji řadí lidé se středním vzděláním bez maturity či vyučení, důchodci, lidé pracující v dělnických profesích a OSVČ, lidé hlásící se jednoznačně k levici, potenciální voliči ČSSD, KSČM, ANO nebo SPD a dotázaní, kteří nedůvěřují vládě.

Důvěra k budoucnosti projektu sjednocené Evropy u české veřejnosti postupně mírně roste. Podle nynějšího průzkumu mu věří 44 procent lidí, zároveň však stejný podíl projektu nevěří. V porovnání s výzkumem z minulého roku vzrostl podíl pozitivních hlasů proti negativním o pět procentních bodů.

 

CVVM provedlo průzkum v dubnu mezi více než 1115 lidmi staršími 15 let. První část byla zaměřena na názory veřejnosti na členství Česka v EU, druhá část na názory na budoucnost EU a přijetí eura.

(jaz)