Česká policie při zatýkání nizozemských násilníků selhala...

Česká policie hrubě selhala při zatýkání násilníků z Nizozemska, kteří v centru Prahy zaútočili na číšníka, jemuž způsobili vážná zranění. Podle webu Aktuálně.cz policie nejprve mylně zadržela sedmičlennou skupinu turistů z Izraele, kteří utrpěli při zákroku zranění. Premiér v demisi Andrej Babiš přitom práci policistů chválil.

„Gratuluji policistům k vynikající práci. Tenhle brutální a zbabělý útok nesmí zůstat nepotrestán,“ napsal Babiš krátce po zatčení Nizozemců na Twitteru.

Dopadení násilníků přitom trvalo české policii dva dny, na letišti na ně navíc musela upozornit jedna z cestujících.

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (ANO), který práci policie rovněž pochválil, odmítl, že by se policie kvůli zmýlení měla oficiálně omluvit.

„Takové věci se stávají,“ vzkázal.

Ačkoli podle Aktuálně.cz žádají Izraelci písemnou omluvu a hledají právníka, který je bude v Česku zastupovat, podle policejního mluvčího Jana Daňka policisté neobdrželi žádnou stížnost.

Jeden z Izraelců Eli Gershzon popsal zákrok následovně:

„V podvečer do našich pokojů vtrhli těžkooděnci s vytaženými samopaly, maskami, helmami a v plné zbroji. Začali nás bít a drželi nám automatické zbraně u hlav. Šlápli nám na krky, abychom se nemohli hýbat, a spoutali nás. Jeden z našich kamarádů byl navíc zraněn tak, že musel být odvezen záchrankou do nemocnice.“

Zákrokem se nyní zabývají kontrolní orgány.

Číšník, který utrpěl při útoku vážná poranění, má po necelém měsíci problémy se zrakem, z nemocnice je však již doma.

(jaz)