Prezidentovi Miloši Zemanovi důvěřuje 49 procent lidí, což je o 4 procenta méně než v loňském roce. Nejvyšší důvěře se z vrcholných představitelů státu těší předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s 50 procenty, na třetí příčce je ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický s 45 procenty. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Premiér v demisi Andrej Babiš se těší důvěře 42 procent dotázaných, ministr spravedlnosti v demisi Robert pelikán 36 procentům.

V první desítce figurují ještě guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok (33 procent), ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (31 procent), šéf resortu dopravy, nacházející se stejně jako celá vláda v demisi, Dan Ťok (29 procent), šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek (25 procent) a veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová (23 procent). Ta uzavírá první desítku spolu s předsedou Senátu Milanem Štěchem (rovněž 23 procent).

Naopak u lidí propadl bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jemuž vyslovilo nedůvěru 82 procent lidí.

Nejvyšší převis důvěry nad nedůvěrou je u Rychetského (27 procentních bodů), u Zemana s Pelikánem je shodně pět procentních bodů, u Stropnického čtyři.

Průzkum proběhl od 3. do 15. února a zapojilo se do něj 1119 respondentů.

(jaz)