Jaký stát, takoví občané. Státní dluh České republiky roste, když na konci roku 2017 dosáhl 1,62 bilionu korun. Stejně tak se ale zadlužují i samotní obyvatelé. Jejich celkové zadlužení se vyšplhalo na závratných 2,14 bilionu korun. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnily Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

Na celkové výši dluhu se ze 79,5 procenta podílel dlouhodobý dluh, jehož výše se meziročně zvýšila o 9 procent (147,7 miliardy) a dosáhla 1,7 biliónu korun. Objem krátkodobého dluhu meziročně vzrostl o 7,3 procenta (29,8 miliardy) na 439,5 miliardy korun.

Rychlý nárůst objemu celkového zadlužení je dán především rostoucími částkami, které si lidé půjčují. Průměrná částka krátkodobého úvěru stoupla o 7,4 procenta na 180 tisíc. Půjčky na bydlení jsou v průměru o 9,4 procenta vyšší. Průměrný český klient na takových půjčkách dluží 1,5 miliónu korun.

Zároveň významně klesá objem takzvaného dluhu ohroženého nesplácením. Ten je definován jako takový dluh, u něhož nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí splátky. Jeho objem klesl na konci roku meziročně o pět miliard na 39 miliard korun.

Z regionů jsou nejzadluženější obyvatelé Prahy, kde většinu objemu dluhů tvoří úvěry na bydlení. Na průměrného Pražana připadá dluh 285 tisíc korun. Ve Středočeském kraji připadá na jednoho obyvatele v průměru dluh ve výši 244 tisíc korun. Naopak v Ústeckém kraji průměrný obyvatel dluží 146 tisíc korun a úvěry na bydlení tvoří jen 68,5 procenta celkového zadlužení v tomto kraji.

(jaz)