Stovky migrantů, kteří se na člunech snažili dostat do Itálie, zadržela libyjská pobřežní stráž.

Stovky nových migrantů se snažily na člunech dostat do Itálie. Zadržela je však i s pašeráky libyjská pobřežní stráž. Pašeráci vyslali k italským břehům mnoho člunů, protože prý chtěli využít klidného moře.

Libyjská pobřežní stráž zachytila dva čluny s migranty. Jeden z nich byl nafukovací a porouchal se i se 125 lidmi na palubě poblíž města Závíja, západně od libyjské metropole Tripolisu, řekl mluvčí libyjského námořnictva generál Ajúb Kásim. Druhý člun, se 112 lidmi na palubě, byl vrácen u města Karabúlí, které leží na východ od Tripolisu.

Další člun se 110 migranty na palubě zastavila až záchranářská loď Lékařů bez hranic necelých 40 kilometrů od libyjského pobřeží západně od Tripolisu. Více než polovinu migrantů v tomto člunu tvořili Nigerijci, další byli z dalších zemí subsaharské Afriky a dva byli Palestinci.

Mezitím pobřežní stráž v přístavním městě Zuára uvedla, že překazila vyplutí dalšího člunu s migranty a některé zadržela, zatímco další uprchli s převáděči. Pobřežní stráž zveřejnila fotografie zadržených subsaharských migrantů sedících za tmy na břehu na nafukovacím gumovém člunu.

Do Evropy v roce 2017 dorazilo celkem 171 635 nových ilegálních migrantů. Zhruba 70 procent všech běženců, kteří se ze severní Afriky nebo Blízkého východu přeplavili do Evropy, skončilo v Itálii, zbytek na evropskou půdu vstoupil ve Španělsku, Řecku a na Kypru.

Většina migrantů pocházela ze západní Afriky. Kromě nich pocházeli uprchlíci nejčastěji z Bangladéše, Eritreje, Egypta, Súdánu, Maroka, Sýrie a Libye. Z Libye do Evropy ročně připluje kolem 150 tisíc migrantů.

(pel)