Tisíce nespokojených Slováků protestovaly proti poměrům v zemi a proti premiérovi Robertu Ficovi. Lidé požadují jeho odstoupení z funkce.

Desetitisíce Slováků protestovaly v ulicích proti premiérovi Robertu Ficovi a požadovaly jeho odstoupení z funkce. Lidé chtějí po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky změny ve vládě, nad kterou se vznáší podezření z blízkosti k italské mafii. Do Bratislavy v pátek dorazilo přes 30 tisíc lidí. Další protesty se konaly v desítkách slovenských i zahraničních měst.

Hlavní demonstrace proběhla na bratislavském náměstí SNP. Šlo o největší shromáždění od protikomunistických mítinků v roce 1989.

„Slovensko je v posledních dnech otřeseno tak, jak dlouho nebylo. Chceme se postavit za slušnou a demokratickou zemi,“ uvedli organizátoři akce, občanští aktivisté Juraj Šeliga a Karolína Farská.

Demonstranti na shromáždění křičeli „Dost bylo Fica“ nebo „Odstoupit, odstoupit“. Na skandování hesel proti premiérovi dav využil prakticky každou přestávku mezi projevy řečníků.

Mnozí lidé přišli s transparenty s nápisy jako například „Pozor, padá vláda“ nebo „Chceme slušné Slovensko“. Dav demonstrantů stejně jako během sametové revoluce v roce 1989 cinkal klíči nebo používal řehtačky.

Hlavními myšlenkami občanských demonstrací jsou kromě vyšetření smrti Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové i změny ve vládě, nad kterou visí stín podezření z blízkosti k italské mafii.

Protivládní protesty na Slovensku přitáhly velkou pozornost zahraničních médií. O demonstracích informovaly velké světové a evropské agentury jako Reuters, AP, AFP, DPA, ANSA či EFE i vlivné deníky včetně britského listu The Guardian, italského deníku La Stampa či polských novin Gazeta Wyborcza.

(pel)